Autonomia Palestyńska: Przerwać błędne koło ubóstwa

W Autonomii Palestyńskiej we wrześniu rozpoczęła się druga faza projektu, który ma zwiększyć szanse edukacyjne kobiet pozbawionych równego dostępu do nauki oraz zatrudnienia. Caritas Polska i Caritas Jerozolima objęły wsparciem 80 palestyńskich kobiet. Pracownicy Caritas z Polski odwiedzili centra edukacyjne, spotkali się z beneficjentkami oraz podsumowali pierwszy etap działań. Projekt jest współfinansowany przez polskie MSZ.

Grupą docelową są kobiety, które nie mają środków i możliwości, żeby studiować. Często pochodzą z ubogich rodzin. Szkoląc je i dając im szanse na zatrudnienie pomagamy im stawać się samodzielnymi i samowystarczalnymi. W ten sposób przerywamy błędne koło ubóstwa – podkreśla znaczenie edukacji palestyńskich kobiet dyrektor wykonawcza Young Women’s Christian Association (YWCA) Sandrine Amer.

80 wybranych do projektu uczestniczek wzięło udział w zajęciach z edukacji administracyjno-biurowej, zajęciach zawodowych z terapii upiększającej, fryzjerstwa oraz palestyńskiego haftu i rękodzieła.

Przyszłam do Caritas i chcę się uczyć, bo moje dziecko idzie w tym roku do szkoły. Chcę płynniej czytać i płynniej pisać, bo wkrótce moje dziecko będzie to robiło lepiej niż ja, a ja nie będę wiedziała jak mam mu pomagać w lekcjach – opowiada Salma, studentka uczestnicząca w zajęciach z edukacji administracyjno-biurowej. Ojciec był sadownikiem i uprawiał warzywa, kiedy wybudowali mur musiał zamknąć interes. Przyszłam tu, żeby być samodzielną finansowo i być w stanie pomagać rodzinie – podkreśla Fanan, uczestniczka szkoleń zawodowych z fryzjerstwa i terapii upiększającej.

W większości centrów edukacyjnych we wrześniu zakończyła się pierwsza faza działań. Kobiety ukończyły szkolenia z rękodzieła i palestyńskiego haftu w Women Child Care Society; obecnie pracują zdalnie z domu, a wykonane rękodzieło sprzedają za pośrednictwem centrum edukacyjnego w Beit Jala. Beneficjentki z The Future College z Betlejem oraz Inhash Al-Usra z Ramallah ukończyły półroczne szkolenia z fryzjerstwa oraz terapii upiększającej. Teraz przychodzą do centrów raz w tygodniu na konsultacje, żeby uczyć się jak lepiej odnajdywać się na rynku pracy.

Młode Palestynki uczestniczące w zajęciach z edukacji administracyjno-biurowej zakończyły zajęcia podczas uroczystej gali, która odbyła się 3 września w centrum YWCA we Wschodniej Jerozolimie. Czekają nas trudne czasy. Musimy być przygotowani i musimy wiedzieć jak przygotować do tej nowej rzeczywistości nasz kraj. Musimy też być zdolni do wypracowywania kompromisu, bo tylko tak będziemy w stanie osiągać wspólne cele. Wy jesteście powołane do ich osiągania. Jako dobrze wykształcone kobiety jesteście częścią palestyńskiej elity – powiedział w czasie uroczystego zakończenia roku pełnomocnik rządu Autonomii Palestyńskiej ds. Jerozolimy Adnan al-Husayni.

W zajęciach w centrum YWCA pomagały również dwie wolontariuszki Caritas Polska. Monika i Lidka uczyły języka angielskiego oraz animowały zajęcia dla dzieci studiujących kobiet. Nie wszystkie bowiem matki mogą zostawić swoich podopiecznych w domu, w czasie kiedy one przebywają na zajęciach. Cykl szkoleń jest bowiem bardzo intensywny.

Przyznam, że początki były ciężkie. Wszystkie dzieci patrzyły na nas jak na jakieś egzotyczne zwierzaki. Wszystkie, mimo skomplikowanej sytuacji, w której przyszło im żyć, są pełne życia i radości. Kiedy udało mi się opanować kilka arabskich zwrotów takich jak „yala!” (czyli „idziemy”) wszystko stało się prostsze. Po prostu kiedy chcę ogarnąć grupę wrzeszczę „yala!” i macham rękami. O dziwo całkiem nieźle się dogadujemy – opowiada wolontariuszka Monika.

Podsumowując cały nasz wolontariat w Palestynie – było to niezwykłe doświadczenie! Pozwoliło nam spotkać i poznać ciekawych ludzi, zintegrować się i wspólnie zagłębić w sprawy bardziej oraz mniej poważne. Na pewno wybierzemy się jeszcze z Moniką do naszych nowych przyjaciół – Palestyńczyków! – podkreśla druga z wolontariuszek, Lidka.

W pozostałych dwóch centrach edukacyjnych (w Al Saraya Center for Community Services we Wschodniej Jerozolimie oraz w centrum Caritas w Ramallah) 30 kobiet kontynuuje zajęcia, które zakończą się w grudniu.

Minimalnie 60 proc. kobiet z 80 biorących udział w całym projekcie znajdzie z pomocą Caritas Jerozolima pracę, staże bądź otworzy własny zakład usługowy, dzięki czemu w przyszłości pozwoli to na usamodzielnienie się, a także w dłuższej perspektywie podniesie jakość ich życia oraz członków ich rodzin.

Projekt pt. „Wyrównywanie szans edukacyjnych kobiet w Autonomii Palestyńskiej” jest realizowany we współpracy Caritas Polska i Caritas Jerozolima. Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Rafał Chibowski