Niedziela Miłosierdzia będąca patronalnym świętem Caritas rozpocznie 71. Tydzień Miłosierdzia obchodzony pod hasłem „Caritas dla rodziny”.

Tydzień MiłosiedziaNaturalnym środowiskiem wzrostu człowieka jest rodzina, gdzie miłość, czyli Caritas pełni zasadniczą rolę. Ta miłość budująca rodzinę znajduje się w samym centrum cywilizacji miłości. Jednocześnie większość dzieł Caritas w Polsce stanowi pomoc dla członków rodziny lub całych rodzin – mówi ksiądz Marek Dec, zastępca dyrektora Caritas Polska.

Obchody Tygodnia Miłosierdzia odbywają się przede wszystkim w diecezjach. Zazwyczaj przewodniczy im biskup diecezjalny, organizują je Caritas Diecezjalne. Jest to zawsze okazja do radosnego i świątecznego spotkania tych, którzy na co dzień oddają się pracy charytatywnej, niosąc pomoc bliźnim. Chodzi tu przede wszystkim o wolontariuszy zwłaszcza ze Szkolnych Kół Caritas i Parafialnych Zespołów Caritas. To także święto wszystkich, którzy czują się wewnętrznie wezwani do tego, żeby naśladować Chrystusa, jako Dobrego Samarytanina i dla samej Caritas okazja do wyrażenia wdzięczności wszystkim naszym ofiarodawcom.

W roku 25-lecia Caritas w Polsce, będącego Rokiem Caritas, Tydzień Miłosierdzia przeżywany jest w sposób szczególny. Niektóre Caritas diecezjalne w tym czasie obchodzą swoje patronalne jubileusze.

Co roku w Tygodniu Miłosierdzia w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach ma miejsce ogólnopolskie spotkanie wolontariuszy Caritas w Polsce. W tym roku spotkanie to odbędzie się 18 kwietnia. Uroczystą Mszę św. odprawi Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, w koncelebrze udział wezmą dyrektorzy Caritas diecezjalnych w Polsce i Caritas Polska. Po Mszy św. odbędzie się spotkanie wolontariuszy połączone z koncertem, świadectwami wolontariuszy i integracją.

podobne artykuły