Przemyśl: Sztuka łączy

Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość – te słowa Jana Pawła II rozpoczęły 8. Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych Powiatu Łańcuckiego.

Na corocznym święcie nie mogło zabraknąć przedstawicieli wszystkich środowisk współpracujących z osobami niepełnosprawnymi w powiecie. Na zaproszenie Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego Caritas w Wysokiej, Starostwa Powiatowego i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie odpowiedziały wszystkie organizacje zrzeszające osoby niepełnosprawne.

W pięknej sali Hotelu Łańcut zgromadzili się przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej z Białobrzeg, Środowiskowego Domu Samopomocy w Rakszawie i Środowiskowego Domu Samopomocy w Łańcucie, Domu Pomocy Społecznej w Łańcucie, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Żołyni, Stowarzyszenia Perełki, Świetlicy Socjoterapeutycznej Caritas, Zakładu Aktywności Zawodowej Contigo w Woli Dalszej, Duszpasterstwa Niesłyszących, Polskiego Związku Niewidomych, i PZ Diabetyków oraz wychowankowie i opiekunowie z Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego Caritas, którym w tym roku towarzyszyli chłopcy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łańcucie.

Wielu zaproszonych gości zaszczycili nas swoją obecnością między innymi poseł Kazimierz Gołojuch, dyrektor PFRON w Rzeszowie Maciej Szymański, dyrektor PCPR Joanna Dubiel-Sowa, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej ks. Artur Janiec, wicestarosta łańcucki Barbara Pilawa-Kraus, przedstawiciele władz powiatowych i gminnych oraz przedstawicieli ważnych instytucji publicznych związanych z osobami niepełnosprawnymi.

Twórczość osób niepełnosprawnych jest szczególnym wyrazem otwarcia się na piękno, często niedostrzegane w codziennym zabieganiu. Przeglądowi Twórczości towarzyszą wystawy prac plastycznych, rękodzieła artystycznego i innych dzieł mieszkańców domów i podopiecznych placówek.

Zaproszeni goście mogli podziwiać przedstawienia przygotowane przez osoby niepełnosprawne i ich opiekunów. Spora dawka humoru, ale i morały płynące z prezentacji na długo zostaną w naszej pamięci.

8. Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnoprawnych rozpoczął występ najmłodszych gości – dzieci z Publicznego Przedszkola w Wysokiej, które specjalnie dla osób niepełnosprawnych przygotowały jesienne piosenki i tańce.

Nasi wychowankowie wystąpili w pięknych przebraniach jako „Roztańczone grzybki”. Towarzyszyli nam chłopcy, podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, którzy wspólnie z nami przenieśli się do jesiennego lasu.

phoca_thumb_l_viii%20przegladtworczosci025Rodzice i opiekunowie podziwiali swoje pociechy na scenie i nagrodzili ich wytęp wielkimi brawami.

Wszystkie przedstawienia zostały docenione przez publiczność i głośno oklaskiwane przez osoby niepełnosprawne.

Spotkanie osób niepełnosprawnych to czas wspólnej radości, wymiany poglądów na wiele tematów, ale przede wszystkim jest to czas dawania sobie radości, poczucia spełnienia i dzielenia się pięknem.

Nasze coroczne spotkanie wsparli sponsorzy, którym z tego miejsca chcemy serdecznie podziękować. W sposób szczególny dziękujemy młodzieży ze Szkolnego Koła Caritas działającemu przy Zespole Szkół Technicznych w Łańcucie z opiekunem księdzem Damianem Długoszem oraz młodzieży ze Szkolnego Koła Caritas przy II Liceum Ogólnokształcącym w Łańcucie z opiekunem Agnieszką Szpunar.

Przegląd Twórczości Artystycznej zakończyło wręczenie pamiątkowych statuetek, dyplomów oraz upominków. Na zakończenie, specjalnie dla wszystkich gości zagrała Kapela Podwórkowa Wysoczanie z Wysokiej.

Dziękujemy wszystkim za obecność, za utwierdzenie nas w przekonaniu, że warto pracować z osobami niepełnosprawnymi. A Bohaterom naszego spotkania dziękujemy za chwilę zatrzymania nad pięknem codziennego dnia, za ich uśmiech, choć czasami przez łzy i za pozytywne spojrzenie na świat.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na stronie: http://www.osrodekwysoka.pl/galeria/category/84-viii-przeglad-tworczosci

Tomasz Wiech

***

Zapraszamy do nowego serwisu charytatywnego www.pomagam.caritas.pl

pomagam2_728x90_2