Przeżywanie tego dnia, nabożeństwa, a także spotkania z chorymi i osobami niepełnosprawnymi oraz z tymi, którzy im posługują miało miejsce w każdej parafii naszej diecezji oraz w Szpitalach, Zakładach Opieki Leczniczej, Hospicjach, Zakładach Pielęgnacyjno-Opiekuńczych, Domach Pomocy Społecznej, Warsztatach Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domach Samopomocy. W niektórych uczestniczyli pasterze Kościoła Rzeszowskiego.

Obchody Dnia Chorego diecezja rzeszowska zainaugurowała w dniu 7 lutego 2016 r. uroczystą Eucharystią w Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie. W homilii Ordynariusz Rzeszowski bp Jan Wątroba zwrócił się do chorych i personelu następującymi słowami: „Zawierzmy się Jezusowi miłosiernemu jak Maryja. (…) Światowy Dzień Chorego to dar św. Jana Pawła II – papieża miłosierdzia, który ustanowił ten dzień po przeżyciach choroby, jak i zagrożeniu życia po zamachu. (…) Bóg bogaty w Miłosierdzie zachowuje ludzi od upadku, trzeba zaufać i zawierzyć się Jezusowi Miłosiernemu. Wszystkim nam jest potrzebne Miłosierdzie, a za św. Faustyną powtarzamy, że naczyniem Miłosierdzia jest ufność. Patrzymy dziś na służbę zdrowia w kontekście powołania, to także «Pójdź za Mną i bądź przedłużeniem moich rąk miłosiernych».”

W dniu 9 lutego Biskup Rzeszowski sprawował zaś Eucharystię dla mieszkańców Domu Spokojnej Starości i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego „Leśniówka” w Turzy. Pasterz i kapłani z nim koncelebrujący po Mszy św. udzielili sakramentu namaszczenia chorych, po czym odwiedzili także leżących na salach w ZOL-u.

Natomiast w przeddzień Światowego Dnia Chorego w Środę Popielcową Biskup Kościoła Rzeszowskiego dokonał poświęcenia rozbudowy Centrum Medycznego MrukMed w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 61. Przychodnia była wypełniona licznie oczekującymi pacjentami. Dr Andrzej Mruk witając zgromadzonych na czele z ordynariuszem powiedział, że w działalności placówki, zwłaszcza w leczeniu onkologicznym, bardzo ważnym jest odniesienie do wiary. Przed poświęceniem głos zabrał Biskup mówiąc m.in.: „Dziękuję za tę placówkę podejmującą tak ważne zagadnienie w lecznictwie oraz personelowi za ofiarną służbę chorym”. Udzielając błogosławieństwa zgromadzonym biskup odwiedził również leżących tego dnia na salach pacjentów.

Tego samego dnia bp Kazimierz Górny odwiedził Ośrodek Kardiologii Zabiegowej im. św. Józefa w Rzeszowie. Pasterz odmówił z pacjentami i personelem Koronkę do Bożego Miłosierdzia i dokonał obrzędu posypania popiołem. Zwracając się do zgromadzonych wyjaśnił genezę Światowego Dnia Chorego ustanowionego przez św. Jan Paweł II.

Centralnej uroczystości w dniu 11 lutego 2016 r. w Sanktuarium Pani Rzeszowa przewodniczył Pasterz Kościoła Rzeszowskiego. W imieniu wszystkich zgromadzonych w bazylice oraz łączących się z nimi przez fale Radia Rzeszów i Katolickiego Radia VIA Księdza Biskupa powitała chora na SM – Teresa Gajdek, mówiąc miedzy innymi: „Chorzy, niepełnosprawni i osoby w podeszłym wieku przybyli tu, aby się modlić. Z naszych serc płyną wyrazy wdzięczności za obecność Ekscelencji, gdyż tam gdzie Biskup tam jest Kościół. Święty Jan Paweł II nauczał, że tylko w Chrystusie człowiek może znaleźć odpowiedź na pytania o sens choroby i cierpienia. Biskup w homilii nawiązał najpierw do historii ustanowienia tego dnia przez Jana Pawła II, człowieka któremu od dziecka towarzyszyło cierpienie. „Doświadczył nie tylko bólu fizycznego ale także doznał wiele dobroci i medycznej opieki…” Następnie mówił kaznodzieja: „Cierpienie może przynieść niepokój, ale wiara w Boga przychodzi z pomocą chociaż nie usuwa pytania, dlaczego?. Stawiamy je i mamy prawo. Wiara daje klucz, dzięki któremu odnajdujemy sens cierpienia… Maryja dobrze zna krzyżową drogę. To dlatego św. Jan Paweł II związał ten dzień z Lourdes, gdzie od 1858 roku przybywają rzesze chorych i wracają umocnieni. .. Tego roku Nazaret jest światowym centrum Dnia Chorego. Przenieśmy się do tego miejsca gdzie Słowo stało się Ciałem. Zawierzmy Chrystusowi jak Maryja. Tu powiedziała Fiat, a potem w Kanie: Uczyńcie wszystko… Takiej postawy zawierzenia życzymy i się uczymy… Chorym życzę radości z czułości Boga. Służbie zdrowia, by ożywiał ją duch Maryi.” Po Mszy św. ordynariusz poprowadził nabożeństwo eucharystyczne i błogosławieństwo lourdzkie. Sakrament namaszczenia chorych zakończył uroczyste świętowanie.

Tego samego dnia w godzinach popołudniowych Pasterz Diecezji Rzeszowskiej bp Jan Wątroba odwiedził również pacjentów Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

W kazaniu ksiądz biskup wskazał na postać św. Jana Pawła II jako ,,człowieka cierpiącego’’, zdolnego w sposób całkowity poświęcić się Chrystusowi. „Jan Paweł II już od najmłodszych lat został dotknięty cierpieniem. Najpierw była przedwczesna utrata Matki i śmierć ukochanego brata Edmunda, potem niebezpieczny wypadek, któremu uległ w latach młodzieńczych. Już jako papież cudem przeżył zamach, do którego doszło na Placu św. Piotra 13 maja 1981 r. i związane z nim liczne zabiegi i operacje, aż wreszcie przyszła ciężka, nieuleczalna choroba skutkująca wieloma cierpieniami i bolesnymi zabiegami medycznymi.” Pasterz przedstawił także krótką historię objawień w Lourdes, a także wskazał na problemy towarzyszące człowiekowi w chorobie i w czasie pobytu w szpitalu. ,,Choroba w sposób szczególny zbliża do Boga. Wiara w Niego daje nam klucz, który pozwala odkryć sens cierpienia.” Po Mszy św. biskup wraz z towarzyszącymi mu kapłanami i zaproszonymi gośćmi, poświęcił nową pracownię mammograficzną oraz odwiedził chorych na oddziale geriatrii. Podczas rozmów na twarzach wielu cierpiących pojawiły się: uśmiech, radość, a także łzy wzruszenia. Obraz ten świadczył o tym, jak ważna była to dla nich wizyta. Ponadto, ordynariusz spotykał się z pracownikami szpitala.

W Dniu Chorego biskup pomocniczy Edward Białogłowski przybył natomiast do Domu Pomocy Społecznej przy ul. Załęskiej w Rzeszowie. Do tej placówki, w której funkcjonują także Warsztaty Terapii Zajęciowej, na wspólne świętowanie dotarli również przedstawiciele 14 DPS z regionu. Podczas Eucharystii biskup w homilii mówił: „Dotknięci starością, chorobą często mówią, że są niepotrzebni… Choroba i cierpienie przemienia mentalność człowieka… Jezus nie przyszedł, by Mu służono. Dziś myślimy o tych, którzy służą na różnych stanowiskach. Modlimy się, żeby nie brakło siły i cierpliwości… Pomoc społeczna stara się być w pobliżu człowieka. Ojciec św. Franciszek przenosi nas dziś do Kany Galilejskiej. Tam była Maryja i wyprosiła pierwszy cud.” Kaznodzieja pełne troski słowa zakończył przesłaniem płynącym z Orędzia: „Powierzmy wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny lęki i utrapienia razem z radościami i pociechą. Do Niej zwracajmy się w modlitwie, aby kierowała na nas swoje miłosierne oczy, zwłaszcza w chwilach bólu i byśmy za Jej sprawą byli godni kontemplować dziś i na wieki Oblicze Miłosierdzia, jej Syna Jezusa.” Po Mszy św. biskup odwiedził obłożnie chorych.

We wspomnienie Matki Bożej z Lourdes również w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Rzeszowie zgromadziło się liczne grono wiernych na wspólnej Eucharystii, której przewodniczył biskup Kazimierz Górny. W czasie homilii biskup przypomniał troskę Pana Jezusa o chorych. W nawiązaniu do Ewangelii wskazał na wierność Maryi, która pozostała przy Synu aż do chwili konania na Krzyżu. Ta wierność daje nam zapewnienie, że Matka z woli Chrystusa jest również przy nas we wszystkich okolicznościach życia, szczególnie wtedy, gdy dźwigamy krzyż w swoim życiu. Kaznodzieja przypomniał także dzieje krzyżowej drogi życia św. Jana Pawła II. Jego troska o chorych, była wyrazem jego miłości do Chrystusa cierpiącego w naszych bliźnich i zawsze przypominała o chrześcijańskiej wartości cierpienia, które jest włączone w dzieje zbawienia. Na zakończenie Mszy św. biskup modlił się w intencji chorych słowami modlitwy, która nawiązywała do wydarzeń z Nazaretu. Podczas uroczystości, zgromadzonym w kościele udzielony został sakrament namaszczenia chorych.

W sobotę 13 lutego br.  do chorych i personelu Oddziału Paliatywnego  przy ul. Poniatowskiego w Rzeszowie przybył  Biskup Rzeszowski Jan Wątroba. Po powitaniu przez dyrekcję, pasterz przewodniczył Eucharystii w intencji chorych i wszystkich posługujących w palcówce. W homilii ordynariusz powiedział m.in.: „Pan Jezus znał świat cierpienia. Stał się podobny do ludzi we wszystkim oprócz grzechu. Widział cierpiących i umierających. Tradycja mówi, że był przy śmierci św. Józefa uznawanego przez Kościół jako patrona dobrej śmierci. Chrystus uzdrawiał chorych i niepełnosprawnych, ale zawsze troszczył się o całego człowieka. Widać to szczególnie w scenie z uzdrowieniem paralityka. Nie od razu usłyszał on: wstań i chodź, lecz najpierw: odpuszczają ci się twoje grzechy.” Mówiący nawiązując do XI stacji Drogi Krzyżowej ulicach Rzeszowa, powiedział: „Jezus dał się położyć na łopatki, co w języku sportowym oznacza przegraną, tylko w niebo mógł patrzeć. W chorobie wielu odnajduje ten kierunek. Cierpienie zbliża do Jezusa. Jezus jest przy człowieku cierpiącym, ale też i szuka tych, którzy są przedłużeniem Jego rąk. Czyni to wielu w domu, a tu spełnia to personel. Z wdzięcznością otaczamy modlitwą Służbę zdrowie za samarytańską posługę.”

Zakończenie obchodów Światowego Dnia Chorego miało miejsce w niedzielę 14 lutego, gdzie biskup Edward Białogłowski sprawował Eucharystię w Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie. W homilii główny celebrans nawiązując do Liturgii Słowa I Niedzieli Wielkiego Postu powiedział: „Nasza wiara jest wezwaniem do działania, do służby. Szatan chce człowieka sprowadzić na bezdroża. Grozi nam pokusa nadmiernej ilości chleba, czyli luksusu. Pęd do tego, by mieć więcej, a to prowadzi do zguby. Zły duch posługuje się kłamstwem – oddaj mi pokłon, a ja ci dam… Człowiek oddaje cześć różnym bożkom. Obiecuje także sławę. Usłyszał – idź precz! Jeśli chcesz godnie przeżyć życie to mów: idź precz!” Następnie kaznodzieja podkreślając rolę placówki zachęcał do modlitwy za służbę zdrowia: „Każde zadanie jest służbą. Potrzebna jest modlitwa za pacjentów, by powrócili do zdrowia, by potrafili swoim cierpieniem służyć.”

W godzinie Miłosierdzia Bożego w tę samą niedzielę biskup Edward odwiedził również chorych i personel medyczny na Oddziale Onkologicznym Szpitala. W homilii zgromadzeni usłyszeli słowa nawiązujące do psalmu: „Bądź ze mną Panie w moim utrapieniu”. Biskup zwrócił uwagę na różnorodność utrapień, gdyż historia nas uczy, iż życie nie jest wolne od przeciwności i niniejszych utrapień. „Chrystus nigdy nie zostawia nas samych. On jest z nami i Jemu ofiarujmy stan choroby jako dar…”

Chorzy w całej naszej diecezji otrzymali wizerunek Matki Bożej z Nazaretu wraz z fragmentem Orędzia Ojca św. Franciszka.

Caritas Diecezji Rzeszowskiej co roku koordynuje obchody tego Dnia w diecezji.

opr. s. Joanna Smagacz – sekretarz CDR