Kilometry Caritas to akcja Diecezjalnych Caritas, która  polega na próbie pobicia Rekordu Guinnessa na najdłuższy ciąg jednonominałowych monet – 1 zł. Weźmie w niej udział 9 Diecezjalnych Caritas z całego kraju – Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Caritas Diecezji Sosnowieckiej, Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Caritas Archidiecezji Poznańskiej, Caritas Diecezji Radomskiej, Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej i koordynującej całą akcję Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

Głównym celem kampanii jest zebranie środków finansowych na pomoc potrzebującym.

Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej – zbiera środki na budowę i funkcjonowanie Centrum Rehabilitacji i Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych w Szczecinie, ul. Księcia Barnima III nr 22- Obiekt będzie służył celom rehabilitacji społecznej i zawodowej. W budynku Centrum mieścić będą się sale szkoleniowo-konferencyjne, sale do spotkań indywidualnych, organizowania szkoleń i warsztatów, kół zainteresowań, działalności kulturalnej, klubu dla osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób na wózkach, które będą mogły pełnić rolę gospodarzy i pracowników Centrum. W obiekcie Centrum planowana jest także działalność informacyjna i doradcza – jako punkt informacyjny na temat wszystkich dostępnych w regionie form pomocy, wsparcia, aktywizacji i działalności osób niepełnosprawnych. Centrum pełnić będzie także  funkcję mieszkalną dla 5 dorosłych osób niepełnosprawnych i będzie miało za zadanie przygotowanie do życia samodzielnego oraz będzie umożliwiało zamieszkanie w Szczecinie osób z małych miejscowości.

Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej – jej celem jest zebranie środków finansowych na rzecz Funduszu Caritas Dzieciom.  Będzie on  dofinansowywał  wypoczynek letni i zimowy, utrzymanie i zakup wyposażenia prowadzonych świetlic socjo-terapeutycznych, wsparcie dzieci potrzebujących leczenia i rehabilitacji.

Caritas Diecezji Radomskiej – jej celem jest zebranie środków finansowych na Fundusz Caritas Potrzebującym. Zebrane środki zostaną przeznaczone na Wyprawki szkolne, wsparcie dla najbardziej potrzebujących, Wsparcie Domu Dziecka czy Świetlicy Socjoterapeutycznej oraz ogólne działania na rzecz potrzebujących Caritas Diecezji Radomskiej.

Caritas Archidiecezji Lubelskiej – celem kampanii jest zebranie środków finansowych na rzecz Funduszu Caritas Dzieciom, który finansuje wypoczynek letni i zimowy, wyprawki szkolne, ciepłe posiłki, operacje i rehabilitacje, stypendia socjalne dla potrzebujących dzieci z terenu Archidiecezji Lubelskiej.

Caritas Archidiecezji Poznańskiej – celem jest zebranie środków finansowych na remont Domu Dziecka w Lesznie.

Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej – zbiera środki finansowe na pomoc chorym dzieciom z terenu Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, operacje rehabilitacje, koszty leczenia, których nie może finansować NFZ.

Caritas Diecezji Rzeszowskiej –  jej celem jest  wyposażenie oraz uruchomienie Centrum Animacji Społecznej w Cmolasie, które swoją opieką otoczy osoby niepełnosprawne oraz dzieci i młodzież zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Historia kilometrów

Historia kampanii polegającej na zbieraniu środków finansowych oraz próbie pobicia Rekordu Guinnessa rozpoczęła się w 2013 roku. Wtedy to Caritas Archidiecezji Lubelskiej oraz Fundacja im. ks. Siemaszki z Krakowa podjęły się po raz pierwszy w Polsce próby pobicia rekordu na najdłuższy ciąg jednonominałowych monet o nominale 1 złotówki. Kampanię nazwały Kilometry Dobra. Przez kolejne 2 lata akcja nabierała coraz większego wymiaru charytatywnego jednocząc coraz więcej organizacji pozarządowych. Przez trzy edycje, tylko lubelska Caritas ułożyła ponad 7 km monet, czyli blisko 308 000 złotych, które w całości przeznaczyła na cele charytatywne (m.in. na ukończenie budowy oraz działalność Funduszu Caritas Dzieciom). Za koordynację kampanii odpowiadało wówczas Polskie Stowarzyszenie Fundraisingu.

Od Kilometrów Dobra do Kilometrów Caritas

W 2016 roku Caritas Archidiecezji Lubelskiej nie zaakceptowała warunków przystąpienia do kampanii Kilometry Dobra organizowanej przez nowo powstałą Fundację o nazwie Polski Instytut Filantropii. W trosce o los podopiecznych lubelska Caritas (którym pomagała dzięki środkom pozyskanym z w/w kampanii) postanowiła wspólnie z innym Diecezjalnym Caritas zorganizować kampanię o nazwie Kilometry Caritas. Kilometrom Dobra i Kilometrom Caritas przyświeca jeden cel – zebranie środków finansowych na działalność charytatywną podejmując próbę pobicia Rekordu Guinnessa. Wierzymy, że rzesza Darczyńców nie przejdzie obojętnie wobec tak dużych kampanii i każdy z nich znajdzie taką przestrzeń, z którą się utożsami i zechce wesprzeć wybierając odpowiedniego partnera czy to Kilometrów Caritas, czy to Kilometrów Dobra. Życzymy tym samym 41 organizacjom zbierającym środki w ramach akcji Kilometry Dobra oraz 10 diecezjalnym Caritas zbierających środki w ramach naszej akcji pozyskania potrzebnych środków, wielu wspaniałych relacji oraz wspomnień i cennych doświadczeń zdobytych przez te najbliższe miesiące.

3, 2, 1 zaczynamy!

Przebieg kampanii Kilometry Caritas można obserwować za pomocą strony www.kilometry.caritas.pl. Na stronie za pomocą płatności online można zostać Darczyńcą akcji, i tym samym włączyć się w próbę pobicia Rekordu Guinnessa dla podopiecznych naszej organizacji.

Finał kampanii Kilometry Caritas odbędzie się równolegle w 9 miastach Polski – 29 maja 2016 roku.