„Leczenie objawowe w codziennej praktyce lekarskiej” będzie tematem konferencji medycznej organizowanej przez wrocławską Caritas, podczas której lekarze mogą zdobyć 5 pkt. edukacyjnych. Odbędzie się ona 23 kwietnia br. w Oławie.

Wrocławska Caritas zaprasza lekarzy i środowisko medyczne do wzięcia udziału w konferencji medycznej organizowanej przez Hospicjum Domowe Caritas Archidiecezji Wrocławskiej pt.: „Leczenie objawowe w codziennej praktyce lekarskiej”. Odbędzie się ona w dniu 23 kwietnia br. w Oławie.

– Troska o człowieka chorego to również zapewnienie mu dobrej opieki medycznej, dlatego chcemy wspierać lekarzy i przekazywać im nie tylko wiedzę opartą o wieloletnią praktykę, ale również dzielić się wartościami oraz wskazywać na sposoby budowania relacji, zarówno z pacjentem jak i jego rodziną czy najbliższymi – zaznacza ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Konferencja będzie służyć środowisku lekarskiemu w poszerzeniu wiedzy w oparciu o doświadczenie personelu medycznego hospicjum Caritas, oraz przekazywaniu chrześcijańskiej wizji człowieka i troski o jego godność.

Ramowy program konferencji

„Leczenie objawowe w codziennej praktyce lekarskiej”
– Oława, ul. Rynek 1, Sala Rajców Ratusza. 23 IV 2016 r.

8.45 – 9.00         Rejestracja uczestników.

9.00 – 9.10         Otwarcie konferencji, przywitanie uczestników.

9.10 – 9.40         Wykład inauguracyjny. (bp prof. Jacek Kiciński CMF)

9.40 – 10.05       Rola kapelana w zespole opieki hospicyjnej. (ks. Tomasz Filinowicz)

10.05 – 10.45    Hiperkalcemia w chorobie nowotworowej i stany nagłe w opiece paliatywnej.
(Adam Dziadura, lekarz hospicjum domowego Caritas)

10.45 – 11.10    Problemy urologiczne w opiece paliatywnej – pacjent przewlekle cewnikowany, pacjent z uro i nefrotomią.  (Włodzimierz Janicki, lekarz hospicjum domowego Caritas)

11.10 – 11.35   Wyniszczenie nowotworowe. (Anna Sułkowska, lekarz hospicjum domowego przy Dolnośląskim Centrum Onkologii)

11.35 – 12.00    Przerwa kawowa

12.00 – 12.20    Rola pielęgniarki w hospicjum domowym. Czy tylko procedury?
(mgr Wioletta Suseł, pielęgniarka  hospicjum domowego Caritas)

12.20 – 13.00    Leczenie odleżyn i innych ran przewlekłych- okiem praktyka.
(Adam Tomaszewski, lekarz, kierownik hospicjum domowego Caritas)

13.00 – 13.25    Organizacja i wskazania do objęcia opieką paliatywną (Adam Tomaszewski)

13.25 – 13.55    Wolontariat przy Hospicjum Domowym Caritas w Oławie. Oławskie Pola Nadziei. (Marta Możejko, koordynator wolontariatu hospicjum domowego Caritas)

13.55 – 14.00    Zakończenie konferencji.

14.00     Obiad. Po obiedzie możliwość wejścia na wieżę Ratusza z przewodnikiem