Po raz kolejny wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas z całej diecezji wyruszyli na wspólną pielgrzymkę. Tym razem ok. 100 osób – wolontariusze wraz z rodzinami i pracownicy Caritas – dotarło do Ostrej Bramy w Wilnie.

Przez kilka dni upraszali łaski i siły na kolejny rok charytatywnej pracy.

Zależało nam, by w Roku Miłosierdzia, pojechać do Wilna, bo to jest miasto miłosierdzia – powiedział dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej ks. Tomasz Roda. – Tam przecież mieszkała św. s. Faustyna, tam otrzymała wizje Pana Jezusa, który polecił jej namalowanie obrazu „Jezu ufam Tobie”.

– Zawierzyliśmy Matce Bożej Ostrobramskiej wszystkie istniejące w naszej diecezji Parafialne Zespoły Caritas oraz ich posługiwanie wobec ubogich i cierpiących, którymi zajmują się na co dzień – powiedział ks. Roda. – Chcieliśmy też po prostu podziękować Bogu za wszystko to, co robimy dla drugiego człowieka.

Wolontariusze potrzebują podobnych spotkań nie tylko jako wytchnienia i umocnienia w całorocznej pracy, ale też ze względu na integrację ze środowiskiem Caritas. Zależało im, by spotkać się, wspólnie modlić, rozmawiać, wymieniać doświadczenia. – To sprawia, że Caritas jest naprawdę żywą wspólnotą. Takie przeżycia dają nam radość i siłę do działania charytatywnego w diecezji – powiedział ks. Roda.

Pielgrzymi nawiedzili także Gietrzwałd, Świętą Lipkę, Sokółkę.

Tekst: Katarzyna Matejek

Zdjęcia: Ks. Tomasz Roda