ŚDM: Mała Julka spotkała się z Papieżem

Trzyletnia Julka z Lubartowa miała dziś niezwykłą okazję spotkania z Papieżem Franciszkiem. Dziewczynka jest podopieczną Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Kiedy dwa lata temu mama Julki poprosiła o pomoc, nikt nie sądził, że ta historia będzie  miała tak niezwykłe zakończenie. Julka od urodzenia zmagała się z wrodzoną wadą kończyn dolnych. Wada była na tyle poważna, że po urodzeniu Julce groziła amputacja.

Julka - papież Franciszek

Obciąć nóżki można zawsze. Ale nie odrosną, gdy medycyna znajdzie sposób leczenia tej wady. Od rodziców innych dzieci dowiedzieliśmy się, że sposób już jest- napisaliśmy do dr Paleya. Dzieci leczone w jego klinice stają na nogi, chodzą, a nawet biegają. Nie muszą nosić protez, nie są skazane na niepełnosprawność. Po dwóch dniach otrzymaliśmy odpowiedź od dr Paleya. – relacjonuje mama Julki.

Pozostała bariera do pokonania, kwota – 350 000 USD. Pani Dorota przystąpiła do działania. Mieszkańcy Lubartowa ze zdwojoną siłą zaangażowali się w pomoc. Festyny, kiermasze, zbiórki w parafiach, licytacje i wiele, wiele innych akcji powodowały, że kwota na leczenie  systematycznie rosła. Na każdym etapie pozyskiwania środków obecna była Caritas. Przy pomocy Stowarzyszeniem Alwernia Caritas zorganizowała w Lubartowie Bieg Sponsorowany. Dzięki zawodnikom i ich sponsorom na leczenie Julki wpłynęło ponad 10 000 złotych. Podczas biegu wydarzyła się jeszcze inna wspaniała rzecz. Zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Lubelskiej, ks. Marcin Grzesiak (były wikariusz Parafii Św. Anny w Lubartowie) podczas przemowy na scenie zapewnił, że z Bożą pomocą Julka będzie zdrowa i że z prośbą o wsparcie udamy się do samego Papieża.

Gdy powiedziałem te słowa, w duchu pomyślałem – ale jako my to zrobimy? – wspomina ks. Marcin.

Wtedy to właśnie zrodził się pomysł wysłania listu do Ojca Świętego, który z początkiem grudnia zrealizowała pani Dorota. Po niespełna dwóch tygodniach ks. Wiesław odebrał telefon z Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z prośbą o potwierdzenie informacji, że Julka jest podopieczną Caritas. Dwa tygodnie później, bo 22 grudnia  nadszedł  list od Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Arcybiskupa Celestino Migliore z informacją:  (…) odpowiadając na prośbę skierowaną przez rodziców do papieża Franciszka, włączyła się w nią stolica Apostolska przez dar przekazany za pośrednictwem Nuncjusza Apostolskiego. Na pomoc w pokryciu kosztów operacji małej Juli, Nuncjatura Apostolska w Polsce przekazała wyjątkowy dar – wartościowe przedmioty jubilerskie.

Miesiąc później ks. Wiesław Kosicki ze łzami w oczach poinformował, że właśnie na konto Caritas wpłynęła kolejna darowizna. Sam Ojciec Święty włączył się w pomoc Julce.

Jaka to radość, nie wiem co powiedzieć. Nie sądziłam, że sam papież wesprze naszą Julkę. To będzie moja pierwsza przespana noc od bardzo, bardzo dawna – tak ze łzami w oczach na tą wieść zareagowała pani Dorota.

Papież Franciszek poprosił tylko o jedno, aby potraktować ten dar jako akt ewangelicznej jałmużny.

„Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę.

Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa,
aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie
(…).”

Ewangelia wg św. Mateusza 6,1-6.16-18.

Jest to sytuacja bardzo wyjątkowa, wręcz precedensowa – kiedy do grona drużyny Caritas dołączył sam Ojciec Święty Franciszek. Brak mi słów, aby wyrazić swoją radość. Bez modlitwy, wiary i Bożej pomocy nie mogłoby się to wszystko wydarzyć – podsumowuje ks. Wiesław Kosicki.

W maju 2015 roku Julki przeszła w Stanach Zjednoczonych operację. 

Skomplikowany zabieg rekonstrukcji stawów i wydłużania nóżek się udał, ale to nie koniec drogi. Wprawdzie dziewczynka może już samodzielnie chodzić, ale niezbędna jest długa rehabilitacja.

Więcej o tej niezwykłej historii:

http://www.caritas.pl/franciszek-wsparl-julke-podopieczna-caritas-archidiecezji-lubelskiej

foto: https://www.facebook.com/CaritasLublin

podobne artykuły