„Rodzina Rodzinie” – zaproszenie na konferencję prasową

Caritas Polska oraz Katolicka Agencja Informacyjna zapraszają na konferencję prasową 4 października nt. projektu Caritas Polska „Rodzina Rodzinie”, polegającym na pomocy uchodźcom syryjskim ze strony polskich rodzin, wspólnot i zgromadzeń zakonnych.

Zapraszamy 4 października (wtorek) o godz. 17.30  do siedziby Konferencji Episkopatu Polski, Skwer Kardynała Wyszyńskiego 6 w Warszawie.

Prosimy o potwierdzenie obecności: sekretariat@ekai.pl.

W konferencji udział wezmą:

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP;
Bp Krzysztof Zadarko, przewodniczącym Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek;
Ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska;
Marta Titaniec, kierownik działu projektów zagranicznych Caritas Polska.

Program „Rodzina Rodzinie” polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii przez osoby, rodziny, wspólnoty, zgromadzenia zakonne w Polsce. Chcielibyśmy pomoc uczynić spersonalizowaną w nawiązaniu do tego co mówił Papież Franciszek: „Uchodźcy to nie liczby, tylko osoby, które mają twarze, imiona i historie życia, i odpowiednio do tego należy ich traktować”. Sposób realizacji akcji umożliwi dość bliski kontakt między rodzinami w Libanie i Syrii a środowiskami w Polsce. Unikniemy w ten sposób masowości i anonimowości, które skutkują w pogłębianiu się obojętności i dezinformacji społecznej.

Program posiada wysoki potencjał pomocy materialnej. Polega on na objęciu pomocą materialną przez poszczególne osoby, rodziny, parafie, wspólnoty, zgromadzenia zakonne rodziny w Libanie czy Syrii, które potrzebują pomocy. Pomoc wynika z konkretnych potrzeb wskazanych przez rodziny.

Program posiada również istotny, szczególnie dziś, wymiar duszpasterski. Skuteczne dotarcie do jak największej liczby środowisk katolickich w Polsce, poczynając od parafii przez duszpasterstwa, wspólnoty, zakony, seminaria itd. umożliwi przekazanie kompetentnych informacji dot. dramatycznej sytuacji rodzin, które ucierpiały w wyniku wojny w Syrii, o które tak często upomina się Papież Franciszek. Podczas Drogi Krzyżowej w trakcie ŚDM powiedział: „Istnieją takie pytania, na które nie ma żadnych ludzkich odpowiedzi. Możemy tylko spojrzeć na Jezusa i Jego zapytać. A odpowiedź Jezusa jest następująca: Bóg jest w nich, Jezus jest w nich, cierpi w nich, głęboko utożsamiony z każdym z nich”.

podobne artykuły