Polska pomoc w irackim Kurdystanie

W ramach projektu pn. „Wsparcie funkcjonowania klinik medycznych w prowincjach Erbil i Dohuk” prowadzonego na terenie Autonomicznego Regionu Irackiego Kurdystanu, pracownicy Wyższej Szkoły Opieki Zdrowotnej i Pracy Społecznej im. św. Elżbiety, który jest Partnerem projektu, każdego dnia udzielają pomocy medycznej przesiedleńcom wewnętrznym, uchodźcom  i lokalnej ludności.

W klinice stacjonarnej im. bł. Zdenki Schelling mieszczącej się w dzielnicy domków jednorodzinnych w Ozal City, w Erbilu, codziennie dyżuruje jeden lekarz pierwszego kontaktu. Raz w tygodniu w klinice przyjmuje również radiolog, który wykonuje badania USG. W laboratorium codziennie wykonywane są testy diagnostyczne. Pacjentami są chrześcijanie, muzułmanie oraz jezydzi. W okresie od 15 sierpnia do 30 października br. w klinice udzielono 1236 konsultacji, a najczęstszą przyczyną wizyty pacjenta było nadciśnienie (512 przypadków), cukrzyca (229 przypadków), dolegliwości bólowe (99 przypadki), infekcje górnych dróg oddechowych (58 przypadków) i infekcje dróg moczowych (51 przypadków).

 Klinika mobilna im. bł. J. Popiełuszki udziela pomocy w obozie Darkar w prowincji Dohuk, zamieszkałym w większości przez jezydów i w niewielkiej części przez muzułmanów. Obecnie w zespole działa trzech lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Jeden raz w tygodniu do zespołu dołącza radiolog, który wykonuje badania USG. W okresie od 15 sierpnia do 30 października br. lekarze z mobilnej kliniki udzielili 2755 konsultacji. Najczęstsze diagnozy to dolegliwości bólowe (370 przypadków), nadciśnienie (359 przypadków), infekcje górnych dróg oddechowych (340 przypadków), cukrzyca (116 przypadków) i infekcje dróg moczowych (83 przypadki).

W związku z planami uruchomienia dodatkowego mobilnego zespołu medycznego, oszacowano potrzeby na usługi medyczne w szeregu wiosek w prowincjach Dohuk i Niniwa. W najbliższym czasie zakupiony zostanie dodatkowy samochód typu pickup, a zespół działający w obozie Darkar podzielony zostanie na dwa mniejsze. W obozie pozostanie jeden lekarz, a dwaj pozostali będą udzielać pomocy w wioskach w okolicy Dohuku. Wybrane wioski są w większości chrześcijańskie, z dużą populacją jezydzkich przesiedleńców wewnętrznych i leżą na północ oraz północny-wschód od miasta Dohuk.

Projekt „Wsparcie funkcjonowania klinik medycznych w prowincjach Erbil i Dohuk” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.