Sukces programu Rodzina Rodzinie – dziękujemy

Ponad 1100 rodzin syryjskich poszkodowanych w wojnie zostało objętych opieką przez Polaków biorących udział w programie Caritas Polska – Rodzina Rodzinie. Wśród darczyńców znalazło się sześciu biskupów, ponad sto parafii, dwadzieścia zgromadzeń zakonnych oraz ponad 3700 indywidualnych osób.

Program pomocy dla ofiar konfliktu syryjskiego został uruchomiony na początku października. Caritas Polska przygotowała go na prośbę Konferencji Episkopatu Polski. Pierwszym darczyńcą obejmującym pomocą syryjską rodzinę w Aleppo został abp Stanisław Gądecki, którego nazwisko otwiera listę darczyńców dostępną na stronie internetowej projektu: http://rodzinarodzinie.caritas.pl/. Tam też można znaleźć informacje o rodzinach, które czekają na wsparcie – każdy użytkownik internetu może poznać ich krótkie historie i podjąć się ich półrocznego wsparcia.

***

W kilkudziesięciu parafiach na terenie całej Polski w Święta Bożego Narodzenia została wykonana Kolęda Syryjskich i Polskich Rodzin. We wspólne śpiewanie włączyły się nie tylko wspólnoty parafialne, które objęły opieką rodziny syryjskie w programie Rodzina Rodzinie, ale także te, których poruszył los mieszkańców Bliskiego Wschodu.

Wspólne kolędowanie miało na celu lepsze zrozumienie losów setek tysięcy osób, które dziś doświadczają dramatu wojny a często skazane są na niepewność i tułaczkę.

Kolędę przygotowaną przez Caritas Polska, śpiewaną na melodię „Jezus Malusieńki”  w internecie obejrzało blisko 190 000 osób.