Bielsko-Biała: Świeć przykładem

Zakończyła się druga edycja akcji „Świeć przykładem nie tylko w Adwencie”. Bielsko-Żywiecka Caritas, Wydział Ruchu Drogowego Policji i Towarzystwo Ubezpieczeniowe „Saltus” wspólnie postanowiły zadbać o bezpieczeństwo pieszych w okresie jesienno-zimowym.

Policjanci podczas nabożeństw roratnich w parafiach apelowali do pieszych, zwłaszcza osób starszych, o zakładanie elementów odblaskowych. Policjanci zaopatrzyli ponad 6 tys. osób, głównie seniorów, w elementy odblaskowe.

W niedzielę, 11 grudnia policjanci pojawili się na Mszy św., w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku-Białej Lipniku po to, by zachęcić pieszych do noszenia odblasków o zmroku, także w obszarze zabudowanym.

Młodszy aspirant Ilona Michalczyk z Wydziału Ruchu Drogowego bielskiej policji, która prowadziła spotkanie w lipnickiej parafii przyznała, że do osób starszych znacznie trudniej jest dotrzeć z przekazem o zasadach bezpiecznego poruszania się obok dróg, niż do dzieci czy młodzieży.

– Dlatego bardzo nas cieszy kontynuowanie współpracy z Caritas. Mając ze sobą elementy odblaskowe pieszy jest widoczny z odległości 150-300 metrów. Pieszego bez tych odblasków kierowca jest w stanie zobaczyć dopiero w odległości 20-30 metrów. Tyle wynosi droga hamowania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h. Widząc pieszego z elementem odblaskowym, kierowca ma czas zareagować – wyjaśniła policjantka.

Ze statystyk Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, wynika, że w ciągu 10 miesięcy br. na bielskich drogach doszło do 41 wypadków z udziałem pieszych. Ponad połowa ofiar tych zdarzeń to osoby powyżej 45 roku życia.

Plakat promujący akcję i przypominający o noszeniu odblasków nawiązuje do tradycji wspólnego uczestniczenia w nabożeństwach roratnich całych rodzin, często wnuków z dziadkami. Plakaty przypominają o zachowaniu zasad bezpieczeństwa pieszych w każdej z ponad 200 parafii Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Akcję objęły patronatem medialnym Telewizja Polska Program 3 – TVP Katowice oraz Diecezjalne Radio „Anioł Beskidów”, które przeprowadziły na swoich antenach relację z akcji w parafii w Bielsku-Białej Lipniku.