W poniedziałek 6 lutego 2017r. Caritas Diecezji Siedleckiej przekazała na oddział SPZOZ w Radzyniu Podlaskim 23 łóżka rehabilitacyjne bez materacy, 54 szafki przyłóżkowe oraz lampki przyłóżkowe. Pozyskany sprzęt to efekt współpracy siedleckiej Caritas z Fundacją Kawalerów Maltańskich w Szwajcarii. Tym razem transport przyjechał z miejscowości Aesch w Szwajcarii.

Dyrekcja szpitala skierowała do organizacji pismo z prośbą o wsparcie w postaci specjalistycznych łóżek. – Aktualna sytuacja finansowa szpitala nie pozwala na zakup nowych łóżek, a obecnie użytkowane są już stare i wyeksploatowane – podkreśla Marek Zawada, dyrektor SPZOZ w Radzyniu Podlaskim. I dodaje: Przekazany sprzęt będzie służył pacjentom na oddziałach szpitala w celu podwyższenia poziomu świadczonych usług medycznych oraz pozwoli na szybszy powrót do zdrowia.

– Sprzęt, który otrzymujemy jest używany, ale w dobrym stanie technicznym i jeszcze przez długie lata może być eksploatowany w naszych warunkach – zaznacza Małgorzata Mućka, koordynator pozyskiwania sprzętu  z ramienia Caritas. Fundacja Kawalerów Maltańskich jest wspaniałym partnerem pomocowym na polu działań na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych. Reaguje na nasze każdorazowe prośby i potrzeby. M. Mućka mówi wprost, że koszty transportu są bardzo duże – sięgają ponad 10 tys. złotych, ale zapotrzebowanie jest również niemałe. – Z roku na rok, do opieki podopiecznych w domu, poprzez Wypożyczalnie Sprzętu Rehabilitacyjnego, z naszej pomocy korzysta coraz więcej osób indywidualnych. Ponadto sprzęt trafia również do jednostek opieki zdrowotnej – podsumowuje.