Mija sześć lat od rozpoczęcia wojny domowej w Syrii

Wojna w Syrii trwa od 6 lat. 80% Syryjczyków żyje w ubóstwie, co trzecie gospodarstwo domowe jest zadłużone. W Syrii mieszka obecnie około 18 milionów ludzi, w tym 6 milionów dzieci, z których ponad 13 milionów potrzebuje pomocy humanitarnej. Wielu ludzi musiało uciekać ze swoich domów – około 5 milionów osób wyjechało poza granice kraju, a ponad 6 milionów pozostało w Syrii, jako uchodźcy wewnętrzni. Caritas Polska prowadzi szereg działań, by pomóc w odbudowie tego zmęczonego wojną kraju.

Na początku marca dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz oraz kierownik działu zagranicznego Marta Titaniec powrócili z delegacji do Aleppo, gdzie m.in. dociera pomoc za pośrednictwem programu „Rodzina Rodzinie”.

Z wyjazdu powstanie przejmujący wideoreportaż, który wkrótce pojawi się na naszej stronie internetowej i na kanale YouTube Caritas Polska. Dziś prezentujemy jego fragment:

Caritas Polska wspiera ofiary wojen na Bliskim Wschodzie od 2012 roku. W tym czasie organizacja przeprowadziła 19 projektów pomocy, w tym kilkuletnie finansowanie szpitala w Damaszku, finansowanie klinik mobilnych, organizowanie paczek świątecznych dla dzieci, zapewnienie mleka modyfikowanego dla dzieci uchodźców irackich w Kurdystanie w akcji „Mleko dla Kurdystanu” oraz wiele innych, w tym współfinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

***