W sobotę 8 kwietnia 2017 r. obradował XXVI Sejmik Rehabilitacyjny województwa podkarpackiego. Zanim jego uczestnicy zapełnili salę kolumnową Urzędu Wojewódzkiego, uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Rzeszowski Jan Wątroba. Obok Pasterza przy ołtarzu stanęli: o. Rafał – miejscowy kustosz i proboszcz, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej – ks. Artur Janiec,  ks. Tomasz  Szostek z diecezji Sandomierskiej oraz dyrektorzy rzeszowskiej Caritas – ks. Stanisław Słowik i ks. Piotr Potyrała.

W homilii biskup nawiązał do Roku św. Brata Alberta i jego obrazu Ecce Homo.Długo w jego zamyśle się rodził ten szczególny wizerunek Chrystusa. Wraz z nim rodził się nowy człowiek… Obraz układa się w kształt serca. Jest to odpowiedź na pytanie o poświęcenie. On ten obraz znalazł w twarzach biednych.”

W drugiej części wraz z biskupem uczestniczyli: poseł Krystyna Wróblewska, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego – Jerzy Cypryś, wicewojewoda Piotr Pilch, wicemarszałek Stanisław Kruczek, starosta Rzeszowski Józef Jodłowski, dyrektorzy – PFRON i NFZ oraz kilku dyrektorów placówek medycznych. Obrady rozpoczął inicjator sejmików prof. Andrzej Kwolek, który wygłosił zasadniczy referat nt.: „Od niemowlęcia do starości – potrzeba rehabilitacji.” Komisja wnioskowa odnotowała liczne propozycje, które będą przesłane do odpowiednich instytucji.

Obrady podsumował dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej i zarazem prezes Fundacji Caritas.

Stało się dobra tradycją, że obok sejmikowego zamyślenia prezentowane były bardzo piękne prace placówek dla osób niepełnosprawnych. Posługę wolontariuszy w obradach pełnili studenci fizjoterapii Uniwersytetu Rzeszowskiego, a placówki Caritas ugościły zgromadzonych wypiekami ze swoich pracowni. Zdrowa woda z „Alfreda” orzeźwiała uczestników.

Patronat nad obradami przyjął min. Krzysztof Miachałkiewicz – Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Ministra reprezentował dyrektor biura -Mirosław Przewoźnik.

Organizatorzy Sejmiku to: Polskie Towarzystwo Rehabilitacji, Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Fundacja Caritas na rzecz Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego i Sejmik Województwa Podkarpackiego.

opr. s. Joanna Smagacz – sekretarz CDR