Caritas dla rodzin

Świętujemy dziś Międzynarodowy Dzień Rodziny! Rodzina jest dla Polaków ogromną wartością, a jako Caritas dostrzegamy jej nieocenioną rolę, czego wyrazem są liczne akcje i projekty skierowane dla rodzin. Poniżej przypominamy o kilku najważniejszych.

Tydzień Rodziny

Zbliżające się obchody Tygodnia Rodziny (26 maja – 1 czerwca) służą prezentacji pracy, jaką Caritas wykonuje dla rodzin i są równocześnie zachętą do aktywnego włączania się konkretne dzieła miłosierdzia. W trakcie Tygodnia Rodziny placówki Caritas organizują liczne pikniki i festyny.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Caritas od lat wpiera rodziny poprzez Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, dzięki któremu corocznie tysiące dzieci otrzymuje pomoc w wyżywieniu, edukacji i wypoczynku zapewnianą poprzez działalność Caritas Diecezjalnych. Pomoc skupia się na wsparciu edukacyjnym, wypoczynkowym i żywnościowym. Jest świadczona zarówno w parafiach jak i w licznych placówkach prowadzonych przez Caritas Diecezjalne, w tym w 180 specjalistycznych ośrodkach wsparcia dziennego dla dzieci.

Wakacyjna Akcja Caritas, Tornister pełen uśmiechu, Skrzydła

Caritas wspiera dzieci, które z powodu trudnej sytuacji materialnej w rodzinie potrzebują pomocy w edukacji i rozwoju za pośrednictwem programu „Skrzydła”. Dzięki programowi 3500 dzieci z całej Polski otrzymuje wsparcie w formie artykułów szkolnych, dofinansowania do wycieczek i wyjazdów oraz rozwoju szczególnych zdolności. Dzięki „Wakacyjnej Akcji Caritas” kilkadziesiąt tysięcy dzieci z ubogich rodzin korzysta z letniego wypoczynku. Za sprawą „Tornistra pełnego uśmiechu” szkolne wyprawki co roku otrzymuje blisko 50 tysięcy uczniów z ubogich rodzin.

Ogólnopolskie konsultacje społeczne dotyczące ministerialnego programu wsparcia rodzin

W najbliższą środę Caritas Polska rozpoczyna ogólnopolskie konsultacje społeczne dotyczące ministerialnego programu wsparcia rodzin. Głównym celem Konsultacji+ jest społeczne opiniowanie zmiany ustaw w związku z wejściem w życie Uchwały Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2016 r., w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Tematyka konsultacji dotyka kwestii osób niepełnosprawnych oraz wsparcia dla ich opiekunów.

Szczegóły na stronie: http://www.zazyciem.mrpips.gov.pl/

Grupa wsparcia dla opiekunów osób chorych i niepełnosprawnych

W kwietniu Caritas Polska chcąc wspomóc rodziny, które pod opieką mają osoby chore i niepełnosprawne uruchomiła grupę wparcia. Spotkania uczestników odbywają się raz w miesiącu, w czwartki, godzina rozpoczęcia  – 18.00 w Centrum Okopowa przy ulicy Okopowej 55 w Warszawie. Grupa jest otwarta i można do niej dołączyć w dowolnym momencie.

Szczegóły: http://www.caritas.pl/11-maja-drugie-spotkanie-grupy-wsparcia-dla-opiekunow-osob-chorych-niepelnosprawnych-chorych/

Rodzina Rodzinie

Caritas pomaga również rodzinom za granicą. Serdecznie dziękujemy setkom polskich rodzin, które od kilku miesięcy wiernie wspierają syryjskie rodziny w Aleppo. Dzięki Wam mają one szansę na godne życie i są mniej zagrożone głodem oraz rozstaniem wymuszonym migracjami.

Szczegóły na stronie: rodzinarodzinie.caritas.pl