Spaleni słońcem, zmęczeni ale radośni i zadowoleni. Tak wracali do domu uczestnicy naszego diecezjalnego dnia dziecka, który odbył się w dniu 3 czerwca w Rokitnie.

W gronie ponad 4 tys. osób tak świętowaliśmy Dzień Dziecka. Zjechały się tutaj dzieci z terenu całej diecezji ale też i całego pasa zachodniej Polski.

Wszystko rozpoczęło się uroczystą mszą świętą i zawierzeniem dzieci i obecnych Matce Bożej Rokitniańskiej. W międzyczasie dzieci odebrały paczki ufundowane przez naszego sponsora firmę Jeronimo Martens właściciela sklepów Biedronka. Każde dziecko obdarowane zostało również drożdżówką i wodą, które podarowały firmy Lex i Hermes Włoszakowice.

Po mszy pod kierownictwem wodzirejów dzieci rzuciły się w wir atrakcji. A czekało ich sporo bo dmuchańce, wozy Ochotniczych Straży Pożarnych z Rokitna i Przytocznej, Rosomak z 17 Zmechanizowanej Brygady z Międzyrzecza, Transport Medyczny Jacek Bossy oraz miasteczko policyjne. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zresztą widać było, że Rosomak cieszy się nie tylko wzięciem najmłodszych ale również starszych uczestników naszego festynu.

Na wszystkich czekał pokaz psów gdzie 4 owczarki prezentowały swe umiejętności pod okiem swego tresera Grzegorza Wesołowskiego.

Każde dziecko mogło również wziąć udział w zabawach i grach sportowych wśród których warto wymienić chociażby tory przeszkód, labirynt, koło fortuny, ringo, rzut piłka lekarską, strzał z łuku i pistoletu, bieg z jajkiem i naprawdę wiele, wiele innych. Chętni zjeżdżali na linach pod okiem harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej a wszystkie dziewczynki mogły spróbować nowych fryzur przygotowywanych przez mamy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 17.

Niezapomnianym pewnie widowiskiem była też walka na armatki wodne gdzie zmierzyli się strażacy obu OSP, ks. dyrektor Stanisław Podfigórny – dyrektor naszej Caritas i ks. kustosz Józef Tomiak wspierany wolontariuszkami z Centrum Wolontariatu. Niewielu uszło z tej bitwy z suchymi ubraniami. Lecz myliłby się ten, który stwierdził, że wody było za dużo gdyż tłum dzieci podsumował bitwę gromkimi okrzykami woda, woda, woda…

Wszystkie konkurencje obstawili wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas za co już teraz im serdecznie dziękujemy. Gdyby nie Wy ta impreza by się nie udała. A warto dodać, że dzisiejszy dzień dziecka obstawiała rekordowa liczba 170 wolontariuszy.

Nasz Dzień Dziecka swym honorowym patronatem objęli:

• Bp Tadeusz Lityński – biskup zielonogórsko-gorzowski
  • Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak
  • Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak

Dziękujemy również naszym sponsorom, dzięki którym te wszystkie atrakcje mogły być dostępne za darmo.

• Województwo Lubuskie – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze
  • Jeronimo Martens właściciel sklepów Biedronka
  • Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.
  • Gmina Przytoczna
  • Artek Sp. z o.o.
  • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze
  • Firma Lex z Sulęcina
  • “Nordis” Chłodnie Polskie
  • Magnolia Wafle z Lubska
  • PKS Zielona Góra
  • Hermes Włoszakowice

Na koniec pozostaje podziękować również tym, którzy tego dnia nas odwiedzili;

• przede wszystkim dzieciom, ich rodziców i opiekunom, którzy tak licznie nas odwiedzili w Rokitnie.
  • Józefowi Tomiakowi – gospodarzowi Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej z Rokitna za okazane wsparcie,
  • Łukaszowi Malcowi – dyrektorowi Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży naszej diecezji.
  • jeszcze raz wszystkim wolontariuszom ze Szkolny Kół Caritas naszej diecezji

Osobne podziękowania należą się naszym gościom:

• Wicewojewodzie Robertowi Paluchowi
  • Katarzynie Kozińskiej, która odwiedziła nas w imieniu Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak
  • Wójtowi Gminy Przytoczna Bartłomiejowi Kucharykowi
  • Ewie Rawa Lubuskiej Kurator Oświaty
  • Tomaszowi Grabskiemu – kierownikowi okręgu firmy Jeronimo Martens
  • Marcinowi Kobylińskiemu przedstawicielowi PKS Zielona Góra
  • Krzysztofowi Kononowiczowi – prezesowi firmy Lex z Sulęcina
  • Angeli Rajman – przedstawicielce firmy Magnolia z Lubska

I by podziękowaniom nastał kres dziękujemy również tym, którzy dbali o nas medialnie i odwiedzili nas na naszej imprezie:

• TVP Gorzów Wielkopolski
  • Gość Niedzielny
  • Niedziela

Wierzymy, że było warto nas odwiedzić także już teraz zapraszamy Was za rok na IX Diecezjalny Dzień Dziecka “Bądźmy Razem”.