III Diecezjalna Pielgrzymka Parafialnych Zespołów Caritas zgromadziła diecezjan z 61 parafii.

Tegoroczna pielgrzymka wolontariuszy PZC odbyła się w Okonku. To tam przy parafii pw. Matki Bożej od Wykupu Niewolników działa prężny zespół wolontariuszy Caritas.

Ks. Tomasz Roda, dyrektor CDKK, podkreśla, że w tym roku Pielgrzymka PZC to szczególna okazja nie tylko do świętowania wspólnoty Caritas, ale też do rachunku sumienia, czy wolontariusze są, tak jak nauczał św. Brat Albert, dobrzy jak chleb.

Czy wiesz, kto w twojej parafii przymiera głodem? Kto leży obłożnie chory, płacze i duchowo cierpi? – pytał podczas konferencji ks. Roda. Zachęcał, by w poszukiwaniu potrzebujących wychodzić na peryferie miast i wiosek, nie obawiając się utraty mienia, pozycji, dobrego imienia.

Dyrektor wyjaśniał zgromadzonym, że ubogim ma być także sam wolontariusz, ponieważ ubogi to znaczy bogaty, czyli ten, kogo ubogaca sam Bóg. Dotyczy to także działalności charytatywnej, ponieważ to na tym polu wolontariusze często doświadczają swojej biedy.

Powinniśmy odkrywać ideał ubóstwa, ogołocenia naszych Parafialnych Zespołów Caritas – zachęcał kapłan. Niech to będzie nasze zadanie: byśmy stawali się dobrymi jak chleb, którzy nie kalkulują, nie patrzą na to, że coś nas wyjaławia, że brakuje nam dobrej komunikacji w działaniu albo że inaczej sobie ten zespół wyobrażaliśmy.

Ks. Roda podpowiadał, by dzieł Caritas nie nazywać swoimi, by zrezygnować z własnych wizji, ambicji lub wręcz pychy i zrobić miejsce Bożemu działaniu. Bóg chce nas poprowadzić, tak jak św. Franciszka, jak św. Brata Alberta – powiedział.

Po konferencji i adoracji Najświętszego Sakramentu bp Krzysztof Włodarczyk przewodniczył Mszy św. w okoneckiej świątyni. Skoro Bóg staje się dla nas chlebem, to i my stajemy się chlebem dla innych. Postawa, którą prezentował św. Brat Albert, jest najlepszą odpowiedzią na Bożą miłość – powiedział w homilii.

Na zakończenie Mszy św. hierarcha pobłogosławił chorągwie – z logo Caritas i wezwaniem parafii – które tego dnia otrzymał każdy PZC. Następnie młodzieżowa orkiestra dęta z Lipki poprowadziła kolorowy korowód przez miasto na stadion miejski, gdzie odbył się piknik. Biesiadowaniu towarzyszyły występy zespołów muzycznych i solistów.

Atrakcją pielgrzymki była loteria fantowa, w której nagrodami było 15 łóżek rehabilitacyjnych. Zwycięskie PZC będą mogły je zagospodarować w swoich parafiach. Zakup łóżek został zrealizowany ze środków pozyskanych w ramach akcji 1 proc. podatku przekazywanego na rzecz Caritas.