Koszalin: Wakacje dla 2 tys. dzieci

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej nie brakuje propozycji, które Caritas skierowała do ok. 2 tys. najmłodszych. Kolonie, obozy i półkolonie organizuje zarówno Caritas diecezji jak i jej oddziały parafialne.

Z Parafialnych Zespołów Caritas spłynęło do nas tysiąc wniosków o dofinansowanie wypoczynku dla dzieci z różnych stron diecezji – powiedział ks. Tomasz Roda, dyrektor diecezjalnej Caritas. – Zapewniliśmy też kolonie dla 60 dzieci pochodzenia polskiego z Ukrainy. Ten dwutygodniowy turnus odbył się w czerwcu w naszym ośrodku wypoczynkowym w Ostrowcu. Ponadto 200 dzieci skorzysta z kolonii w górach, na Mazurach i w Ostrowcu. W kilku miastach diecezji odbędą się również półkolonie – w Koszalinie, Słupsku, Pile, Szczecinku, łącznie weźmie w nich udział ok. 400 dzieci.

Dodatkowo ruszy pilotażowy projekt „Bez nazwy”, czyli półkolonie na terenie wiejskich parafii, gdzie dostęp do letnich atrakcji jest ograniczony.

– Przygotowaliśmy takie dwa turnusy w drugiej połowie lipca. To dwudniowe spotkania, które dla dzieci z wiosek poprowadzą wolontariusze. Prócz gier sportowych, zabaw i takich atrakcji jak ognisko, chcemy przeprowadzić z tymi grupami formację do wolontariatu – dodaje dyrektor.

Anna Cherbetko z koszalińskiej świetlicy Caritas przyznaje, że wiele rodzin wciąż nie ma wystarczających funduszy, by zapewnić swoim dzieciom atrakcyjne wakacje. – Ze względów finansowych wiele dzieci nie tylko nie może wyjechać na wakacje, ale nawet pozwolić sobie na wyjście do kina czy na kręgle. Niektórych rodziców wciąż na to nie stać – powiedziała opiekunka.

Stąd propozycja koszalińskiej świetlicy Caritas: w ramach półkolonii odbędą się codzienne zabawy w świetlicy oraz wyjścia do ośrodków kultury i sportu. Będzie squash, lekcje muzealne, zajęcia z psychologiem i seksuologiem, warsztaty fotograficzne i kulinarne. Skorzysta z nich 40 dzieci.

podobne artykuły