Solidarni z Aleppo

2379

W dniach 2-12 lipca w Krakowie odbywa się 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa. Towarzyszy jej akcja charytatywna na rzecz mieszkańców Aleppo – Solidarni z Aleppo, którą zrealizuje Caritas Polska.

SOLIDARNI Z ALEPPO − JAK POMÓC?

 

  • Kwesta na rzecz mieszkańców Aleppobędzie przeprowadzona w Centrum Konferencyjnym ICE, podczas obrad 41. Sesji UNESCO oraz na krakowskim Rynku w dniach 6-9 lipca.

 

  • Można również wysłać charytatywny SMS pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT)

 

  • Serdecznie zapraszamy na Koncert „Solidarni z Aleppo”, który odbędzie się 9 lipca, o godz. 21:00 na Bulwarze Wołyńskim w Krakowie a transmitowany będzie na antenie TVP1. Wystąpią w nim m.in.: Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Dariusz Malejonek, Halina Mlynkova, Marek Piekarczyk, Milo Kurtis, Ray Wilson.

Pieniądze zebrane podczas akcji zostaną przekazane Caritas Polska, z przeznaczeniem na pomoc mieszkańcom Aleppo.

 

W 1980 roku ten zbiorowy wysiłek mieszkańców stolicy, historyków sztuki oraz konserwatorów został doceniony przez Komitet Światowego Dziedzictwa – historyczne centrum Warszawy zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa.

 

Wydawało się, że rekonstrukcja zabytków Warszawy przeszła już do historii, nie przykuwa uwagi świata; dzisiaj się to bardzo zmieniło, powodem jest zniszczenie miast – głównie Aleppo. Pół roku temu w Brukseli spotkałam się z prof. Francesco Bandarinem z UNESCO, który po raz pierwszy zadał mi pytanie: Jak odbudowaliście Warszawę? Na podstawie jakich planów, materiałów, ile czasu pracowali konserwatorzy?

Chodzi przecież o przyszłą odbudowę Aleppo, w związku z tym oczy UNESCO są powtórnie zwrócone na Warszawę. Polacy przeszli przez to doświadczenie, przez zniszczenie, więc chętnie podzielimy się doświadczeniami. − powiedziała wiceminister kultury Magdalena Gawin.

Odbudowa starówki i całego miasta nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania  wszystkich Polaków. Pisarz Leopold Tyrmand tak opisał powojenne lata w Złym: „Jeden z filozofów obliczył, że warszawiacy wdychali wtedy cztery cegły rocznie. Warszawiacy oddychali budową — nie była to metafora, lecz ciężka, zakurzona, ceglana i pylasta prawda. Trzeba zaś bardzo kochać swe miasto, by odbudowywać je za cenę własnego oddechu. I może dlatego Warszawa z pobojowiska gruzów i ruin stała się znów dawną Warszawą, wieczną Warszawą, tą samą Warszawą — mimo nowych kształtów ulic i konturów domów — że warszawiacy powołali ją do życia, tchnąwszy w jej ceglane ciało swój własny, gorący oddech.”

WARSZAWA – ALEPPO

Historia Warszawy jest szczególnie istotna w dzisiejszych czasach. Dzisiaj, gdy trwa wojna w Syrii, Warszawa jest pozytywnym przesłaniem dla Aleppo, symbolem, że ruiny nie muszą oznaczać kresu miasta, ale są początkiem odbudowy, powrotu do normalnego życia.

Obecnie sytuacja w Aleppo jest dramatyczna. Wschodnia część Aleppo jest w ponad 80% zniszczona. Cały czas trwają ostrzały Aleppo zachodniego. Od dwóch lat w mieście nie ma prądu. Mieszkańcy kupują go za bardzo wysoką cenę z prywatnych generatorów ustawionych na chodnikach. Stać ich na dostęp do prądu w postaci jednej żarówki i skorzystania z pralki. Brakuje żywności, leków, dostępu do bieżącej wody. W bardzo trudnej sytuacji są małe dzieci, których rodziców nie stać na mleko, żywność, ciepłe ubrania. – powiedział Pawel Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska.

W akcję zaangażowani są między innymi: Caritas Polska, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Telewizja Polska.

 

podobne artykuły