W Ośrodku Sportu i Rekreacji „Wiosenny Wiatr” w Woskrzenicach Małych, miało miejsce spotkanie wielokulturowe, zorganizowane przez Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Diecezji Siedleckiej oraz Caritas Polska. Bohaterami spotkania byli uchodźcy z Czeczeni, Gruzji i Ukrainy mieszkający na terenie diecezji. Gościem honorowym był ordynariusz diecezji siedleckiej, ks. bp Kazimierz Gurda.

Celem imprezy jest szeroko pojęta integracja Polaków z cudzoziemcami, którzy na tym terenie znaleźli swój nowy dom, żyją tu, pracują, posyłają swoje dzieci do szkół. Zaproszony został ksiądz biskup, który od początku objęcia urzędu w diecezji siedleckiej jest mocno zainteresowany losem uchodźców przebywających w naszym regionie – mówiła Ewa Iwaniuk z Caritas Polska.

Gruzini, Czeczeni i Ukraińcy mieszkają w Białej Podlaskiej i okolicach od 2008 r., inni są tu od 2-3 lat. Podczas sobotniego spotkania uczestnicy obejrzeli występy artystyczne, wśród których były m.in. tańce czeczeńskie i piosenki ukraińskie. Była też okazja do degustacji tradycyjnych potraw, przygotowanych przez gospodynie z Czeczenii, Gruzji i Ukrainy. Można było spróbować m.in. czyburaków, manty, plow, czepałgasz, czeczeńskiej chałwy, baklawy, a także polskiego sernika. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci zorganizowane przez wodzireja. Były też przejażdżki konne. Dzieci równie chętnie korzystały z miejscowego placu zabaw: huśtawek, parku linowego, ścianek wspinaczkowych, trampoliny. Młodzież i dzieci pod opieką wolontariuszy z Caritas wzięły udział w tworzeniu międzykulturowego graffiti.

Cieszę się, że możemy pomagać cudzoziemcom żyjącym w naszym kraju. Polacy są ludźmi otwartymi i gotowymi do pomocy, wspierają tych, którzy tego potrzebują. Myślę, że projekt „Nowy Dom Polska”, realizowany przez Caritas, jest takim wskazaniem, w którą stronę chcielibyśmy pójść w tej działalności. Dla wszystkich, którzy chcą się w naszej ojczyźnie zatrzymać, pragniemy stworzyć warunki, aby mogli tutaj znaleźć dom – podkreślił ks. bp Kazimierz Gurda. Jestem bardzo wdzięczny za to, czego mogłem w tym miejscu doświadczyć. Spotkanie zostało bardzo pięknie przygotowane. To wszystko, a więc tańce, śpiewy, smaczny poczęstunek przybliża nam kulturę naszych sąsiadów i pozwala nam dzielić się tym bogactwem kulturowym, które mamy. Podobnie jak wielu Polaków wyjeżdża za granicę i tam dzieli się tym, co nosi w sercu, czym żyje, tak samo nasi bracia z Ukrainy, Czeczeni i Gruzji przynoszą nam to, co jest bliskie i drogie ich sercu. Pozostaje życzyć, aby ta integracja, wzajemna współpraca ciągle się rozwijała i owocowała wzajemną życzliwością i przyjaźnią – dodał ordynariusz diecezji siedleckiej.

Spotkanie odbyło się w ramach warsztatów kulinarnych jako działanie projektu „Nowy Dom Polska”, który jest realizowany przez Caritas Polska w partnerstwie z Caritas diecezjalnymi oraz Urzędem do Spraw Cudzoziemców. Projekt współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wkład Unii Europejskiej „Bezpieczna Przystań”.