Wizyta studyjna Caritas Ukraina

Wracamy bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę, które z czasem chcemy implementować w naszym kraju. Mamy teraz ogromną motywację do działania, bo na własne oczy zobaczyliśmy, w jaki sposób opieka hospicyjna jest prowadzona w Polsce, a jest prowadzona bardzo dobrze – powiedział Yuriy Nakonechnyj, koordynator wizyty studyjnej ze strony grekokatolickiej Caritas Ukraina. Goście spędzili w Warszawie cztery dni, w czasie których odwiedzili placówki Caritas świadczące usługi w obszarze opieki paliatywnej dla dzieci, osób dorosłych i starszych.

Wizyta studyjna trwała od 30 czerwca do 3 lipca. W czasie czterech dni goście z Ukrainy, na co dzień pracujący w obszarze opieki hospicyjnej na Ukrainie, odwiedzili 4 ośrodki medyczne: Hospicjum Domowe w Błoniach pod Warszawą i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy na Krakowskim Przedmieściu, podlegające pod Caritas Archidiecezji Warszawskiej oraz Hospicjum Domowe w Józefowie i Długoterminową Opiekę Domową w Wołominie prowadzone przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Pracownicy Caritas Ukraina byli zainteresowani wieloma aspektami funkcjonowania placówek: organizacją domów opieki, ich finansowaniem, świadczonymi usługami i kryteriami wyboru beneficjentów. Ponadto stawiali wiele pytań dotyczących kwestii prawnych czy kwalifikacji personelu oraz szkoleń, w których pracownicy placówek hospitacyjnych uczestniczą, aby podnosić umiejętności.

Jako bezcenne doświadczenie pracownicy Caritas Ukraina określili możliwość zwiedzenia placówek: przyjrzenia się jak ośrodki medyczne funkcjonują na co dzień, jakim sprzętem dysponują i jak wygląda organizacja pracy w praktyce. Wartościowe okazały się spotkania z praktykami z wieloletnim doświadczeniem: koordynatorami placówek, lekarzami, pielęgniarkami czy księgowymi. Nasi goście zwrócili uwagę na ich ogromne zaangażowanie w pracę, znacznie wykraczające poza przypisane im codzienne obowiązki. Jednogłośnie przyznali, że praca z ludźmi cierpiącymi wymaga szczególnego podejścia, wyrozumiałości i cierpliwości, co musi iść w parze z kompetencjami. Tylko wtedy placówka cieszy się zaufaniem społecznym.

To nasza pierwsza wizyta dotycząca opieki hospicyjnej, ale na pewno nie ostatnia. Chcemy czerpać z doświadczeń Caritas w Polsce, z Waszej wiedzy, a przede wszystkim z praktyki i podejścia do pracy. To, co zobaczyliśmy, motywuje nas do zmian, które na pewno nie będą łatwe, ale jak się to mówi po polsku, gra jest warta świeczki – dodał Nakonechnyj.

podobne artykuły