Mija pierwszy miesiąc wakacji, podczas których dzieci uczęszczające na co dzień do 3 świetlic Caritas Diecezji Siedleckiej w Siedlcach i Parczewie biorą udział w ciekawych zajęciach, grach i zabawach, a także innych atrakcjach. Dzięki temu spędzają letnią przerwę od nauki w miłym gronie i regenerują siły przed pierwszym szkolnym dzwonkiem.

Zajęcia zapewniają dzieciom bezpieczne, wesołe i urozmaicone korzystanie z wolnego czasu, ucząc przy tym współpracy w grupie, koleżeństwa, wzajemnej pomocy, kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz bezpiecznego poruszania się na drogach.

W Siedlcach znajdują się dwie świetlice: socjoterapeutyczna przy ul. Świrskiego 57, działająca w wakacje w godz.: 10:00-15:00 i profilaktyczno-wychowawcza przy ul. Floriańskiej 3, gdzie dzieci mają zajęcia w godz. 9:00-14:00. Atrakcje sfinansowane są w ramach tzw. małych grantów ze środków Miasta Siedlce, a wśród nich znajdą się: sale zabaw „Młynek” i „Maluch”, kino Helios i NoveKino, kręgielnia Lemon, wypady do pizzerii z nauką savoir vivre. Oprócz tego dzieci zwiedzą Katolickie Radio Podlasie, Muzeum Regionalne i Muzeum Diecezjalne w Siedlcach oraz wezmą udział w zajęciach bibliotecznych w Bibliotece Miejskiej w Siedlcach.

W Parczewie dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej przy ul. Kościelnej 53 mają zajęcia od 26 czerwca do 31 lipca w godz. 9:00-14:00. Co najmniej raz w tygodniu odbywają się tam dłuższe wycieczki do ciekawych miejsc na terenie miasta. Dzieci odwiedzają: Hutę Szkła Gospodarczego, Rejonową Stację Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego, Komendę Powiatową Policji, Państwową Straż Pożarną, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Maluchy bawią się na placu zabaw, a co czwartek w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Parczewie organizowane są zajęcia „Moje zręczne ręce”, w ramach których dzieci wykonują prace plastyczno-techniczne. Nie brakuje wyjść na lody i pizzę, a w drugiej połowie lipca w ramach realizacji projektu „Zajęcia sportowo-rekreacyjne na basenie Jelonek w Parczewie” dofinansowanego z Gminy Parczew dzieci uczą się prawidłowo pływać pod okiem ratownika.

Podopieczni ze świetlic siedleckiej Caritas mają zajęcia: plastyczne, taneczne, muzyczne, kulinarne, sportowe, teatralne oraz turnieje gier i zabaw, konkursy ale też popołudnia z bajką i filmem z przesłaniem, świetlicowe Talent Show. Zajęcia prowadzą wychowawcy i specjaliści pracujący w ciągu roku szkolnego z dziećmi wspierani przez wolontariuszy.