„Żyjemy zdrowo na sportowo” – pod takim hasłem odbył się w Przedborowie tegoroczny wypoczynek letni dla dzieci organizowany przez Caritas Diecezji Kaliskiej. W dwóch ośmiodniowych turnusach udział wzięło 250 uczestników dzieci i młodzież w wieku od 9 do 16 lat z diecezji kaliskiej. Większość z nich przyjechało do Przedborowa kolejny raz, bo jak zapewniają Wolontariusze i dzieci – to miejsce jest wspaniałe i trudno nie przyjechać tutaj znowu…

Pokazaliśmy dzieciom i młodzieży i każdemu dorosłemu zaangażowanemu podczas turnusu,  że życie bez telewizora, komputera, komórki nie jest czasem straconym. Powróciliśmy do takich form spędzania wolnego czasu, które dziś zanikają, jak gry planszowe, gry sportowe zespołowe. Każdy dzień w Przedborowie wypełniony był modlitwą. Warto podkreślić, że najważniejszym szefem obozowiska i akcji Caritas jest Pan Bóg. Głównym punktem każdego dnia była Msza św. Podczas realizacji ramowego planu turnusu zapoznano uczestników z wybranymi technikami plastycznymi, planowaniem, projektowaniem, a także wybranymi technikami dramowymi, tańcami etnicznymi z czerech krańców świata, piosenkami i zabawami muzycznymi i rytmicznymi.

W czasie trwania turnusu prowadzone były w ośmioosobowych grupach zajęcia socjoterapeutyczne. Program socjoterapeutyczny nosił nazwę „Od mowy do odnowy”. Był to czas wsłuchiwania się w to czym dzieci żyją, co przeżywają, z czym na co dzień borykają się. Socjoterapeuci prowadzili szereg ćwiczeń, które miały na celu budowanie poczucia własnej wartości każdego z uczestników. Dzisiaj często w takim zabieganiu nie ma czasu na słuchanie drugiego człowieka. Oprócz zaplanowanych zajęć duchowych i socjoterapeutycznych dzieci spędzały dużo czasu na świeżym powietrzu, gdzie opiekunowie/wolontariusze wykazali wiele inwencji twórczej organizowali np. różnego rodzaju rozgrywki sportowe (korzystając między innymi z boiska do piłki nożnej i siatkówki), czy spacery po lesie, był tez czas na nordic walking w grupach. Jednak największą atrakcją dla dzieci był basen znajdujący się na terenie Ośrodka „Pascha”.

Dzień kończył się pogodnym wieczorem i modlitwą.

Wakacyjna Akcja Caritas nie mogłaby odbyć się bez wolontariuszy, którzy pełnili rolę  Aniołów Stróżów. Są to dorosłe osoby, które w ramach wolontariatu towarzyszyły dzieciom podczas całego pobytu. Wychowawcy dali świadectwo, że służba drugiemu człowiekowi ma sens. Największym dla nich podziękowaniem i zapłatą był uśmiech i radość dzieci.

Uczestników akcji letniej  wypoczywających w Przedborowie odwiedził biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, który wskazywał, że w życiu każdego człowieka najważniejsza jest modlitwa. – Cieszę się, że codziennie uczestniczycie we Mszy św. Bardzo ważne jest, aby mieć czyste serce i przyjmować do niego Pana Jezusa, a potem mieć z tego radość – zaznaczył bp Buzun, który zachęcał do modlitwy do Matki Bożej. Prosił też dzieci, aby pomodliły się za niego, a także biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.

Dodał, że wakacje w Przedborowie są pięknie spędzonym czasem. – Tutaj jest piękne miejsce, las, przyroda, jest wszystko co potrzeba, żeby człowiek cieszył się życiem i żeby ten czas przeżył dobrze. Nie ma komputera, telewizora i komórki, ale za to są koledzy oraz koleżanki i razem tworzycie wspaniałą wspólnotę – mówił biskup.