XII Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę

W najbliższą sobotę, 11 listopada, wyrusza do Częstochowy z wielu miejscowości w Polsce doroczna pielgrzymka osób bezdomnych. Już po raz dwunasty Sanktuarium Królowej Polski zapełni się szczególnym pątnikami, przybywającymi w grupach organizowanych przez Caritas z kilkunastu diecezji oraz współpracujące z nimi organizacje pomocowe. Hasło tegorocznej pielgrzymki pochodzi z pism autorstwa Alessandro Pronzato:

„Do Boga przychodzi się jedynie taką drogą, która zbacza w kierunku bliźniego”.

Niektórzy pielgrzymi przybędą z daleka – np. z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej – żeby przez parę godzin przebywać na Jasnej Górze. Podczas tegorocznej pielgrzymki uczestnicy będą mogli m.in. wysłuchać konferencji ks. Marcina Ciechanowskiego, paulina, który posługuje jako diecezjalny egzorcysta w Częstochowie. Szczegółowy program pielgrzymki jest następujący:

Plan pielgrzymki

Corocznie bierze udział w tej pielgrzymce ok. 800 osób, nieraz ponosząc prawdziwie pielgrzymkowe trudy. Mimo, że podróż do Częstochowy odbywa się autokarami i busami, to dla wielu grup oznacza to wyjazd w środku nocy albo nawet poprzedniego dnia wieczorem, aby zdążyć na 9 rano. Kto jednak był kiedykolwiek na takim spotkaniu pielgrzymkowym mógł doświadczyć poruszającego serce poczucia wspólnoty w gronie ludzi dotkniętych przez opuszczenie i wszelkie możliwe egzystencjalne dramaty, nie wyłączając wyniszczającego trybu życia, uzależnień i samotności. Na Jasnej Górze ma miejsce głęboko ewangeliczne dotknięcie tajemnicy wielkiego ludzkiego cierpienia – wykorzenienia i bezdomności wśród społeczeństwa w znacznej części nierozumiejącego tego zjawiska.

Zgłoszenia grup pielgrzymkowych z podaniem diecezji, liczby osób, danych kontaktowych organizatora oraz osób odpowiedzialnych w grupie można nadsyłać do piątku droga mailową do gospodarza Pielgrzymki, Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, na adres: k.alama@caritas.czest.pl.

Tegoroczna pielgrzymka zbiega się z początkiem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym ważnym dniu jakim jest Święto Niepodległości pielgrzymi szczególnie będą oddawać swoje życie pod opiekę Maryi Królowej Polski.