Uczestnicy programu „Damy radę!” pobłogosławieni przez Ojca Świętego!

Uczestnicy programu wychodzenia z bezdomności dla młodych „Damy radę!” w Caritas Polska odbyli prawdziwą podróż marzeń do Rzymu i Watykanu, jako zaskakujący finał turnieju szachowego dla osób bezdomnych z całej Polski, w którym wzięli udział we wrześniu tego roku. Dodajmy, że nie umiejąc zbyt dobrze grać w szachy!

Nie tracić nadziei…

W II Drużynowych Mistrzostwach Polski Osób Bezdomnych w Szachach udział wzięli na zaproszenie Caritas Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej – trochę dlatego, żeby się sprawdzić, trochę, żeby „nie urazić” organizatorów, którzy zapewniali, że turniej jest przede wszystkim okazją do spotkania, a szachy tylko pretekstem.  Istotnie, było to bardzo pouczające spotkanie i współzawodnictwo, w którym zmierzyli się prawdziwi mistrzowie gry w szachy. Mimo zaciekłej walki uczestnicy programu „Damy radę” zajęli dalekie miejsce, jednak w dobrym stylu, pogodni i nigdy nie tracąc nadziei, że wcześniej czy później „dadzą radę” zwyciężyć, ucząc się grać do ostatniej chwili. Nazwa wszak zobowiązuje!

Dyrekcja Caritas Polska dostrzegła w ich postawie coś wartego nagrodzenia i pokazania – może wytrwałość i staranie w dążeniu do życia w wolności od nałogów, destrukcyjnych zachowań i życiowego nieporządku, może odwagę w braniu życia w swoje ręce i sięganiu po – zdawałoby się – trudno dostępne cele. Pewnie jedno i drugie razem wzięte.

„Damy radę!” znaczy po włosku „Possiamo Farcela!”

W tygodniu poprzedzającym  ogłoszony przez papieża Franciszka I Światowy Dzień Ubogich trzech uczestników programu „Damy radę!” udało się do Rzymu. Pierwszy raz w życiu za granicę, pierwszy raz w życiu samolotem i pierwszy raz w życiu na spotkanie z Ojcem Świętym! W programie czterodniowej wizyty znalazło się intensywne zwiedzanie Wiecznego Miasta, w tym niedostępnych dla turystów Ogrodów Watykańskich, kilku rzymskich bazylik i innych znanych atrakcji turystycznych.

W ramionach Ojca Świętego

Jednak szczytem i głównym celem wyjazdu było spotkanie z Papieżem w czasie audiencji na placu św. Piotra, które zamieniło się w chwilę głębokiego, ojcowsko-synowskiego przytulenia. Ojciec Święty – również poruszony tym spotkaniem – co widać na zdjęciach, poświęcił uczestnikom więcej niż kilka minut rozmowy. Obejrzał i pobłogosławił wspólnotową koszulkę „Damy radę!”. Jedną otrzymał na pamiątkę razem z czerwoną bransoletką z napisem „Caritas – codziennie z miłością”. W ten sposób każdy nowo dołączający do programu uczestnik, z których większość nie miała troskliwych ojców, będzie otrzymywał firmową koszulkę z ojcowskim błogosławieństwem.

W ten sposób występ w turnieju szachowym, mimo oczywistej przegranej, zakończył się jednak zwycięstwem – serca i ducha!

O programie „Damy radę!”

„Damy radę!” to program wychodzenia z bezdomności i uzależnień dla bezdomnych mężczyzn w wieku 25-35 lat. Warunkiem uczestnictwa w programie jest determinacja do podjęcia terapii, wytrwaniu w abstynencji, a z czasem także chęć podjęcia pracy i starań o stabilizację życiową. Program ma trzy etapy, trwa ok. 3 lat. Oferuje możliwość zamieszkania w mieszkaniu treningowym w trzyosobowym zespole, później także pomoc w uzyskaniu mieszkania komunalnego. Program to również wspólnota terapeutyczna, która jest równocześnie grupą wsparcia, prowadzoną przez doświadczonego terapeutę uzależnień i nadzorowana przez zespół kierowany przez psychologa. Program spotkań obejmuje naukę praktycznych umiejętności życiowych a także zajęcia dokształcające, kulturalne i rekreacyjne. Ukierunkowany jest na odkrycie i realizację własnego potencjału życiowego. Adresowany jest również do chętnych kończących odbywanie kary pozbawienia wolności i realizowany na terenie zakładów karnych.

Program „Damy radę!” utrzymywany jest wyłącznie z darów indywidualnych ofiarodawców, którym przy tej okazji z całego serca dziękujemy.

Osobom pragnących wesprzeć nasze starania, podajemy numer konta:

CARITAS POLSKA
ul. Okopowa 55
01-043 Warszawa
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]