Tytka Charytatywna zapełniona! PODSUMOWANIE AKCJI

206
Kliknij, by wyświetlić całą infografikę

Ogromny sukces akcji „Tytka Charytatywna”. 117 tysięcy papierowych toreb wypełnionych żywnością i produktami chemicznymi trafiło do najbardziej potrzebujących i ubogich w całej Polsce. Szacujemy, że wartość przekazanych produktów podopiecznym diecezjalnych Caritas to prawie 3 miliony złotych. Dodatkowo na konto akcji wpłynęło ponad 57 tysięcy złotych.

Wielki zasięg akcji potwierdził uroczysty koncert kolęd, który odbył się 19 grudnia w sanktuarium św. Józefa w Poznaniu. Był on transmitowany w I i II dzień Świąt Bożego Narodzenia przez TVP2. Wśród wykonawców znaleźli się Justyna Steczkowska, Dariusz Malejonek czy Andrzej Lampert.

POSŁUCHAJ koncertu Wigilijna Tytka (zwiastun)

Zwiastun koncertu "Wigilijna Tytka"

Justyna Steczkowska, Maleo Reggae Rockers, Sound'n'Grace – to tylko niektórzy wybitni artyści, którzy dołączyli do #TytkaCharytatywna i wystąpili w finałowym koncercie bożonarodzeniowym.Retransmisja tego magicznego wydarzenia już w I i II dzień Świąt o 18:50 w TVP2. Podaj dalej!

Opublikowany przez Caritas Polska na 23 grudnia 2017

W akcji uczestniczyły 24 z 43 Caritas diecezjalnych. Każda diecezja otrzymała 1000 darmowych tytek od Caritas Polska. Łącznie w ramach akcji wydrukowano 130 500 papierowych toreb. Prawie 117 000 z nich wróciło do parafii i diecezjalnych Caritas wypełnione produktami żywnościowymi i gospodarczymi o szacowanej wartości prawie 3 mln zł. Środki, jakie wpłynęły na konto Caritas na cel akcji to 57 130,42 zł.

Pierwszą Tytkę pobłogosławił w Watykanie Ojciec Święty w przededniu I Światowego Dnia Ubogich. Akcja oficjalnie wystartowała 19 listopada w jadłodajni dla ubogich przy ul. Żytniej w Warszawie prowadzonej przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej. We wspólnym przygotowaniu posiłku dla podopiecznych Caritas – lepieniu pierogów – udział wzięli m.in. abp Henryk Hoser, bp Rafał Markowski i bp Carlos Alfredo Mendoza z Wenezueli.

Do zapakowania Tytki Charytatywnej zapraszali prof. Jerzy Bralczyk, uznany językoznawca i Krystyna Czubówna, rozpoznawalna lektorka. Wyjaśniali skąd wzięła się regionalna nazwa akcji: „tytka” w Poznaniu – gdzie narodziła się akcja – oznacza „torba”. Akcja na skalę ogólnopolską odbyła się po raz pierwszy.

Czy nazwa ma znaczenie? ZOBACZ spot z prof. Jerzym Bralczykiem!

Pierwsza ogólnopolska „Tytka charytatywna” przechodzi powoli do historii. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji. Wierzymy, że w przyszłym roku uda się nam powtórzyć jej sukces, ponieważ zawsze wokół nas znajdą się osoby ubogie potrzebujące naszej pomocy. Od nas zależy czy i kiedy ją otrzymają.