Dyrektor Caritas Polska odwiedził poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Ekwadorze

Nasza pomoc dla Ekwadoru to ponad 700 000 zł i tysiące zakupionych materiałów pierwszej potrzeby. Mimo że trzęsienie ziemi nawiedziło Ekwador prawie 2 lata temu, wsparcie wciąż jest potrzebne. Wszystkie projekty pomocowe Caritas Polska skontrolował i podsumował dyrektor ks. Marcin Iżycki, który właśnie wrócił z wizyty w Ekwadorze. 

To była największa klęska żywiołowa od 70 lat. Zginęło ponad 650 osób. Choć od trzęsienia ziemi w Ekwadorze minęły już prawie 2 lata, kraj wciąż potrzebuje pomocy. Przekonał się o tym ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, który odwiedził ten kraj w styczniu 2018 r. 

Natychmiastowe wsparcie 

Upływa 21 miesięcy od kataklizmu w Ekwadorze, gdzie 17 kwietnia nastąpiło silne trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopni Richtera. Było to najtragiczniejsze w tym kraju trzęsienie ziemi od około 70 lat. Zginęło ponad 650 osób, obrażenia odniosło 16 600 mieszkańców, a ponad 28 000 zostało bez dachu nad głową. Szacuje się, że straty wyniosły 2 mld dolarów. 

Z pomocą natychmiastowo ruszyła Caritas Polska. W odpowiedzi na apel Caritas Internationalis i Caritas Ekwador bezpośrednio po trzęsieniu przekazaliśmy 50 000 euro na wsparcie poszkodowanych w wyniku kataklizmu. Niedługo później ruszyły dodatkowe projekty realizowane samodzielnie przez nas. Do tej pory zrealizowaliśmy 10 projektów na łączną kwotę 708 000 zł. 

Polska pomoc źródłem nadziei Ekwadorczyków 

W styczniu 2018 r. ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska odwiedził Ekwador. Głównym punktem wizyty były odwiedziny polskich misjonarzy realizujących projekty z naszych środków oraz misjonarzy pracujących w ekwadorskiej Amazonii. W diecezji Portoviejo ks. dyrektor odwiedził trzy parafie, w których pracują misjonarze m. in. z Rzeszowa i Częstochowy. 

– Do dzisiaj widać skutki trzęsienia ziemi sprzed dwóch lat w Ekwadorze. Rodziny wciąż opłakują swoich bliskich, wiele budynków wciąż jest zniszczonych. Nasza namacalna pomoc jest dla nich źródłem nadziei na lepsze jutro. Bardzo za to dziękuję wszystkim darczyńcom – relacjonuje ks. Iżycki. 

Następnym etapem pobytu były odwiedziny kilku parafii wikariatu apostolskiego Zamora, m. in. w Guaisimi. Tu, w jednym z najbiedniejszych regionów Ekwadoru, polscy franciszkanie pracują z m.in. kilkoma indiańskimi plemionami. Ks. dyrektor spotkał się także z pracującymi w wikariacie księżmi diecezji przemyskiej. 

Odbudowa sal dla młodzieży i seniorów 

Jednym z projektów jest odbudowa sal w parafii św. Augustyna w Calceta. W tej niewielkiej miejscowości położonej w dolinie Carrizal działa parafialna Caritas. Codziennie odbywają się tam zajęcia dla osób starszych, zabiegi rehabilitacyjne, masaże, zajęcia ruchowe czy kuracja dla osób niepełnosprawnych. Każdego dnia przyjmowanych jest na terapię prawie 85 osób starszych i niepełnosprawnych. W parafii działają 4 grupy młodzieżowe (Odnowa w Duchu Świętym, Córki Maryi, grupa młodzieżowa podobna do KSM i dziewczęca grupa powołaniowa prowadzona przez siostry zakonne) i 7 grup dla osób starszych. W salach swoją formację co 2 tygodnie mają katecheci świeccy.