Przelew Bankowy:
Numer konta do wpłat tradycyjnych:
Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
Tytułem: AFRYKA
CARITAS POLSKA
ul. Okopowa 55
01-043 Warszawa
Klęski żywiołowe, konflikty wojenne, wyniszczające choroby. Afryka wciąż doświadcza nieszczęść, a jednym z najbardziej dotkliwych jest głód, który dotyka 300 mln osób. Pomoc niesie Caritas Polska, która realizuje projekty humanitarne i rozwojowe w kilkunastu krajach tego kontynentu.
SMS o treści AFRYKA
na numer 72052
(2,46 zł z VAT)
Numer konta do wpłat tradycyjnych:
Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
Tytułem: AFRYKA
CARITAS POLSKA
ul. Okopowa 55
01-043 Warszawa
Niesiemy pomoc Afryce
Klęski żywiołowe, konflikty wojenne, wyniszczające choroby. Afryka wciąż doświadcza nieszczęść, a jednym z najbardziej dotkliwych jest głód, który dotyka 300 mln osób. Pomoc niesie Caritas Polska, która realizuje projekty humanitarne i rozwojowe w kilkunastu krajach tego kontynentu.
v
v
Dożywianie
v
Choć od lat wdrażane są różnego rodzaju działania pomocowe, szacuje się, że około 300 milionów Afrykańczyków cierpi z powodu poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego, a ponad 400 milionów ma ograniczony dostęp do wody pitnej. Ta sytuacja w dużej mierze wynika ze zmian klimatycznych, w wyniku których coraz częstsze klęski żywiołowe niszczą uprawy. Międzynarodowe organizacje alarmują, że w 14 krajach afrykańskich kryzys żywnościowy wkroczył już w fazę V, określaną jako ekstremalnie krytyczną. Jednym z tych krajów jest Burkina Faso, gdzie Caritas Polska, we współpracy z lokalną Caritas OCADES, realizuje projekt dożywiania, w ramach którego dystrybuowane są paczki z żywnością, a także mleko w proszku i odżywki dla niemowląt. Pomoc ta trafia przede wszystkim to emigrantów wewnętrznych, którzy na skutek trwających konfliktów zbrojnych musieli opuścić swoje domy.
Projekty dożywiania Caritas Polska prowadzi także w innych krajach, m.in. w Sudanie Południowym, Etiopii i na Madagaskarze. Wśród beneficjentów są nie tylko dzieci, ale także osoby dorosłe, znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji.
n
Wsparcie medyczne
v
Głód to nie jedyny problem Afryki. Ponad połowa jej mieszkańców nie ma dostępu do podstawowej opieki medycznej. W najgorszej sytuacji znajduje się ludność z obszarów wiejskich, a szczególnie kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Brakuje ośrodków zdrowia, wykwalifikowanego personelu oraz sprzętu, dlatego statystyki są ponure – szacuje się, że 1 na 22 kobiety umiera w trakcie porodu. Tylko 37% porodów odbywa się pod opieką wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia. Widząc ogromne potrzeby w obszarze zdrowia Caritas Polska realizuje projekty pomocowe w takich krajach, jak Rwanda, Demokratyczna Republika Konga, Kamerun czy Republika Środkowo Afrykańska. Zakup leków, sprzętu medycznego, wspieranie budowy ośrodków zdrowia to najważniejsze z podejmowanych działań.
n
Edukacja
v
Caritas Polska od wielu lat wdraża w Afryce projekty edukacyjne. W większości afrykańskich krajów liczba osób, które nie umieją czytać i pisać, jest nadal bardzo duża. Co piąte afrykańskie dziecko nie chodzi do szkoły. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się dzieci z obszarów wiejskich, z których większość w ogóle nie rozpoczyna nauki. Od najmłodszych lat pomagają rodzicom w polu, w połowie ryb lub opiekują się młodszym rodzeństwem. Te, które podjęły naukę, codziennie przemierzają ogromne odległości, nierzadko w deszczu i błocie, aby dotrzeć do szkoły. Dla afrykańskich dzieci zdobycie nawet podstawowych umiejętności, choćby pisania i czytania, to nadzieja na wyjście z ubóstwa.
Aby dać dzieciom szansę na lepszą przyszłość, Caritas Polska finansuje m.in. budowę szkół i przedszkoli, tak jak to miało miejsce np. w Kamerunie, Rwandzie i Zambii, czy zakup podręczników. Oprócz wspierania projektów edukacyjnych skierowanych do dzieci Caritas Polska pomaga także afrykańskim nauczycielom podnosić kwalifikacje zawodowe oraz finansuje ich wynagrodzenia.
n
Migranci i osoby wykluczone
v
Wieloletnie wyniszczające konflikty wojenne są przyczyną ogromnej fali migracyjnej pomiędzy poszczególnymi krajami afrykańskimi. Dostrzegając ten problem, Caritas Polska realizuje projekty skierowane do uchodźców w takich krajach, jak Burkina Faso, Sudan Południowy czy Demokratyczna Republika Konga. Uchodźcy otrzymują pomoc żywnościową, wsparcie medyczne i tymczasowe schronienie. Organizacja pomaga także osobom wykluczonym społecznie na nowo odnaleźć swoje miejsce w lokalnych społecznościach. Przykładem takich działań jest projekt realizowany od 2021 roku w Mauretanii we współpracy z Caritas Mauretania. To jeden z najbiedniejszych krajów afrykańskich, gdzie prawie połowa jego mieszkańców żyje poniżej progu ubóstwa. Uczestnicy projektu biorą udział w różnych kursach zawodowych, które dają im możliwość zdobycia konkretnych umiejętności i zyskania źródła zarobkowania.
Caritas Polska nie przestaje wspierać Afryki. Tylko w pierwszej połowie 2023 roku na realizację projektów pomocowych w trzech najważniejszych sektorach, czyli dożywiania, pomocy medycznej oraz edukacji, przekazała kwotę około 700 000 zł.
Te działania nie byłyby możliwe bez wsparcia ze strony darczyńców.
Liczymy na Ciebie – razem możemy dać Afryce nadzieję na przyszłość!
Pomóż Afryce
Aktualności: