Podziękowania ze Lwowa

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki podziękował wszystkim darczyńcom, którzy m.in. poprzez działania Caritas wsparli mieszkańców Lwowa i innych miejscowości na Ukrainie. Obecny we Lwowie ks. Cezary Chwilczyński towarzyszył delegacji, która przekazała kolejną partię darów dla potrzebujących. Kapłan z Żórawiny spotkał się także z metropolitą lwowskim. Podczas rozmowy abp Mokrzycki podkreślił znaczenie modlitwy, a także zawierzenia przez papieża Franciszka Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.
Czytaj więcej

Rodzina Rodzinie. W 11. rocznicę wybuchu wojny w Syrii Caritas Polska pamięta i pomaga poszkodowanym

Wojna, której towarzyszy exodus ludności do bezpiecznych krajów ościennych i niepewność życia na obczyźnie – to dziś rzeczywistość uchodźców przybywających do Polski z Ukrainy. Nieco ponad dekadę temu podobny scenariusz rozgrywał się na Bliskim Wschodzie. Konflikty zbrojne mają różne podłoża polityczne, jednak ich efekt zawsze pozostaje ten sam – niewinne ofiary i konieczność pomocy poszkodowanym.
Czytaj więcej

Gotowi na „Pomoc dla Ukrainy”

Wojska rosyjskie wkraczające do Ukrainy, ostrzał przedszkoli, szkół i domów w Donbasie, a następnie ataki w innych częściach kraju – takie doniesienia powodują konieczność natychmiastowej reakcji. Caritas Polska przekazuje 100 tys. zł na bieżące działania kryzysowe ukraińskich Caritas i ogłasza zbiórkę pod hasłem „Pomoc dla Ukrainy”. Wśród najpilniejszych potrzeb są żywność, środki higieniczne i zapewnienie podstawowej pomocy materialnej.
Czytaj więcej

Do Libanu cały czas płynie wsparcie od Caritas Polska

Rok 2021 upłynął w Libanie pod znakiem największego kryzysu gospodarczego i politycznego ostatnich lat. Szalejąca inflacja, brak pracy oraz perspektyw na poprawę sytuacji bytowej, pozostawiły tysiące rodzin bez możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb. Dzięki pomocy z Polski do najpilniej potrzebujących pomocy Libańczyków trafiają artykuły pierwszej potrzeby.
Czytaj więcej

Caritas Europa: Budujmy solidarność, a nie mury i przemoc

Z okazji Międzynarodowego Dnia Migrantów Caritas Europa wzywa decydentów do ułatwiania mobilności ludzi, zamiast traktowania migrantów jako zagrożenia. Ludzie w drodze to istoty ludzkie, przekraczające granice z różnych powodów – m.in. w celu szukania ochrony, pracy, nauki, łączenia się z członkami rodziny. Powinni być traktowani z godnością, a nie pogardą. Potrzebne są bezpieczne i legalne ścieżki do Europy, a nie wyższe mury i przemoc.
Czytaj więcej