Siedlecka Caritas od początku lipca, już po raz 6. włączyła się w ogólnopolską akcję „Tornister Pełen Uśmiechów”. Cel jest wielki – przygotować dzieci do radosnego wkroczenia w szkolne progi. Dzięki włączeniu się w akcję, zwiększane są szanse edukacyjne wybranych dzieci, które naprawdę potrzebują wsparcia. Ich rodziców nie stać na sfinansowanie wydatków szkolnych. -„Tysiąc plecaków, to nie jest dużo. To kropla w morzu potrzeb. Jest to jednak pomoc, która odciąża rodziny” – zaznacza Aneta Sawicka, koordynator z ramienia siedleckiej Caritas. W akcji biorą udział parafie i Parafialne Zespoły Caritas z diecezji, które wcześniej wyraziły taką chęć i zgłosiły ją koordynatorowi akcji w Caritas Diecezji Siedleckiej. Lista zaangażowanych parafii i PZC można znaleźć na stronie internetowej siedleckiej Caritas.

Możesz pomóc

Przebieg akcji jest prosty. W wybranych parafiach najczęściej podczas ogłoszeń parafialnych można dowiedzieć się, kiedy i gdzie chętni darczyńcy mogą wziąć i uzupełnić plecaki wg potrzeb przeciętnego ucznia. Wewnątrz znajdą się m.in.: piórnik, zeszyty, bloki rysunkowe, kredki, farby, flamastry, plastelina, przyrządy geometryczne, bibuła, a ponadto pojemnik na śniadanie i worek na obuwie szkolne itp.  Następnie wyposażony plecak wraca do parafii. – „Wyposażymy 15 plecaków dla naszych 15 dzieci. Chcemy, żeby 1. września rozpoczęły rok szkolny tak jak wszystkie dzieci, żeby nie czuły się gorsze, żeby wesoło, miło rozpoczęły naukę” – opowiada Krystyna Zalewska, wolontariuszka Caritas przy parafii św. Jana Pawła II w Siedlcach. Przypomnijmy, że wg badań w roku szkolnym 2013/2014 koszt poniesiony na zaspokojenie potrzeb ucznia (plecak, przybory szkolne, zeszyty, podręczniki, ubiór), wybierającego się do szkoły wyniósł ok. 830 złotych. W bieżącym roku może to być znacznie większa kwota.

Dostaną plecak

Zapotrzebowanie na plecaki jest ogromne. To dlatego, że wyprawka szkolna jest dużym obciążeniem dla niektórych uboższych czy wielodzietnych rodzin z diecezji. Nie stać ich na zakupy szkolne dla swoich dzieci. A te z pewnością ucieszą się, kiedy dostaną taki prezent. Jak go otrzymać? Prosimy kontaktować się z PZC i parafiami biorącymi udział w akcji.

W akcję włączyła się m.in. nowopowstała parafia św. Jana Pawła II w Siedlcach. – „Ludzie bardzo żywo odpowiedzieli na tę proponowaną formę pomocy dzieciom. Akcja naprawdę zaktywizowała naszą wspólnotę parafialną. Takie akcje są potrzebne, bo ludzie dzięki temu wiedzą kim są – że są Kościołem, który polega na tym, by dzielić się miłością, żeby zobaczyć potrzeby bliźnich. Jest to konkretna pomoc, której potrzebę widać. Akcja przyniesie błogosławione owoce, nie tylko dla dzieci, które – kiedy otworzą te tornistry – będą miały twarze pełne uśmiechu, ale też dla ludzi, którzy będą mieli jeszcze większy uśmiech, że mogą dawać” – mówi ks. Jakub Kozak, wikariusz.

Anna Nowińska