Coraz częściej mówi się w Polsce o dobrym gospodarowaniu żywnością. Jako Polacy kupujemy więcej niż spożywamy, widać to zwłaszcza w święta. Stąd pomysł Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i koszalińskiego Stowarzyszenia Dom Miłosierdzia Bożego – organizacje przygotowały kampanię upominającą się o rozsądne gospodarowanie żywnością.

– W święta marnuje się w Polsce ok. 50 proc. zakupionej żywności. Ponad 9 ton trafia w tych dniach na śmietnik. Chcemy powiedzieć temu “stop” – powiedział ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas DKKK. – Proponujemy, żeby zbędną żywność przynieść po świętach do Domu Miłosierdzia w Koszalinie na al. Monte Cassino 7, gdzie karmimy ubogich i głodnych.

Rozpowszechnieniu akcji służy profil fejsbukowy “Nie marnuj żywności – podaruj ją z miłości”. – Zależy nam, żeby akcja rozwijała się na zasadzie “podaj dalej” – wyjaśnia ks. Roda. – W ten sposób dotrzemy do wielu osób. Jeden przyniesie pomarańcze, inny ciasto czy kotlety i w ten sposób będziemy mogli pomóc tym, którzy to jedzenie chętnie przyjmą. W naszym mieście są ludzie, dla których świąteczny, obficie zastawiony stół jest tylko marzeniem.

Ale jest też drugi cel, profilaktyczny. – Chodzi nam o edukację ludzi do świadomych zakupów, by nie kupowali zachłannie produktów, które potem się marnują. Lepiej robić to z rozmysłem. Zaoszczędzone pieniądze można np. spożytkować na rzecz ubogich – podpowiada dyrektor Caritas. – Ale jeśli już zdarzą się zbyt obfite zakupy, to proponujemy: podziel się tym, co masz z innymi, bo są ludzie, którzy każdego dnia walczą o kromkę chleba.

Caritas i Dom Miłosierdzia otoczą opieką ubogich miasta także w święta. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godzinie 7.30 w kaplicy Domu Miłosierdzia Bożego bp Edward Dajczak odprawi dla nich Mszę św. rezurekcyjną. Ok. 8.15 zostaną zaproszeni na  śniadanie z tradycyjnymi potrawami wielkanocnego stołu.

 Tekst: Katarzyna Matejek