29 maja na Górce Środulskiej w Sosnowcu, nasza diecezjalna Caritas przy wsparciu Urzędu Miasta Sosnowiec oraz Hipermarketu Auchan Sosnowiec zorganizowała coroczny Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka.

Impreza, która na stałe już wpisała się w życie społeczno-kulturalne naszej Diecezji, rozpoczęła się uroczystą modlitwą o godzinie 12:00. Program pełen atrakcji dla dzieci poprzedziły sportowe zmagania uczestników „I Biegu Szlakiem Papieskim”, w którym ochotnicy mogli przebiec półmaraton, wspierając tym samym remont Domu dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej.

Podczas tego całodniowego plenerowego wydarzenia pogoda i humory dopisywały wyśmienicie, a najważniejsi uczestnicy – najmłodsi bawili się świetnie.

W ramach atrakcji dzieci mogły odwiedzić dmuchane miasteczko, uczestniczyć w zajęciach plastycznych, malowaniu twarzy, animacjach tanecznych, grach i zabawach zespołowych prowadzonych przez wodzirejkę Agnieszkę Gwóźdź, takich jak wyścigi w „trzyosobowych gaciach”, „lot balonem”, wyścig „ślimaków i żółwi”. W przerwie dzieciaki mogły obejrzeć pokaz tańca nowoczesnego przygotowany przez zespół „Digerido”. Imprezę uświetnił również swoim koncertem „Mały Chór Wielkich Serc”, który na sam koniec dołączył do wspólnych zabaw i animacji.

13324158_1186125591400401_1229685719_o

Przy stoiskach wokół sceny goście festynu mogli posilić się domowymi wypiekami i słodkościami przygotowanymi przez Parafialne Zespoły Caritas. Można było także spróbować prawdziwej wojskowej grochówki i bigosu czy potraw z grilla. Oprócz gastronomii przy scenie swoje miejsce miała również Komenda Miejska Policji w Sosnowcu oraz Komenda Wojewódzka. Dzięki ich obecności dzieci po raz pierwszy mogły zbadać odciski palców i zrobić sobie zdjęcie ze Sznupkiem – maskotką śląskiej Policji. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach zapewnił z kolei symulator dachowania, który edukuje nie tylko starszych, ale i młodszych, pokazując jak ważne jest zapinanie pasów podczas jazdy samochodem, natomiast Straż Pożarna zaprezentowała sprzęt wozu strażackiego oraz ćwiczebne gaszenie pożaru. Na stoisku Stacji Opieki Caritas Diecezji Sosnowieckiej odbywały się darmowe porady specjalistów – fizjoterapeutów oraz prezentacja najnowszego sprzętu Rehabilitacji jakim jest fala uderzeniowa.

Zmęczeni wrażeniami uczestnicy mogli odpocząć podczas Kina Letniego, w którym wyświetlano bajki, a Ci którym energii nie brakowało mogli sprawdzić swoje umiejętności sportowe podczas zajęć piłkarskich z trenerem Zagłębia Sosnowiec – drużyny, która została ambasadorem akcji „Kilometry Caritas”. Wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas, którzy już od ponad dwóch miesięcy brali czynny udział w tej ogólnopolskiej kampanii, przez cały czas trwania festynu skrupulatnie doklejali i liczyli kolejne złotówki próbując pobić Rekord Guinnessa. Najbardziej zaangażowanym Szkolnym Kołom Caritas, biorącym udział w konkursie „Cztery razy Wy!” zostały wręczone nagrody oraz wyróżnienia za ich pracę. Nie zabrakło również gości specjalnych. Uczestników festynu odwiedził ks. Biskup Grzegorz Kaszak, który uhonorował laureatów konkursu oraz Prezydent Miasta Arkadiusz Chęciński.

W naszej Diecezji wspólnie udało się zebrać 688 metrów, co dało nam 30 272 zł. Zebrane środki przeznaczone będą na remont Domu dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom festynu za przybycie i za wspólne rodzinne świętowanie. Do zobaczenia za rok!