Od początku swojej działalności diecezjalna Caritas w jednym dniu świętuje Dzień Matki i Dziecka. W pierwszych latach odbywało się to na stadionie rzeszowskiej STALI, a od roku 1997 dzięki uprzejmości Prezydenta Rzeszowa i agend Miasta na Rynku w Rzeszowie. Tegoroczne świętowanie w dniu 29 maja rozpoczęło się uroczystą Eucharystią w Kościele św. Krzyża pod przewodnictwem biskupa Kazimierza Górnego. Liturgię ubogacił zespól muzyczny „La Strada” z Rzeszowa – Zalesia. W homilii biskup podkreślił rolę mamy w rodzinie oraz podziękował diecezjalnej Caritas za organizowanie wspólnego święta mamy i dziecka.

Po modlitwie uczestnicy festynu prowadzeni przez orkiestrę dętą Wojewódzkiego Domu Kultury dotarli na Rynek. Oficjalnego otwarcia, które było sygnałem do rozpoczęcia bogatego programu i występów artystycznych, dokonał wiceprezydent Miasta Stanisław Sieńko, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Stanisław Słowik oraz konferansjerka Justyna Polanowska.

BR_16t017

Przy namiocie Caritas ustawiła się długa kolejka chętnych do nabycia cegiełek, za które każdy otrzymał wartościowe gadżety ofiarowane przez firmy i instytucje. Cegiełki te posłużyły później do wygrania cennych nagród tj.: laptop, tablet, aparat cyfrowy, hulajnoga, smartfon, czy rower. Rynek zapełnił się licznymi rodzinami, które mogły skorzystać z wielu zabaw, gier i konkursów prowadzonych przez Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA. Wszyscy zebrani mogli podziwiać kiermasz rękodzieła artystycznego i prac plastycznych Wojewódzkiego Domu Kultury z Rzeszowa. Stowarzyszenie urzędów i instytucji SPANP służyło osobom dorosłym swoimi poradami, dotyczącymi tematu: Prawa i świadczenia przysługujące rodzicom. Wzorem lat ubiegłych konkursy prozdrowotne zorganizował Sanepid. Ponadto atrakcją były zjazdy z dmuchanej zjeżdżalni, jazda w siodle na konikach ze Stadniny Albin w Słocine oraz bryczką z Trzebowniska, jak również przejażdżka na harleyach ulicami Rzeszowa. Regionalne zespoły – „Gabcia i Przyjaciele”, „Rzeszowianka” MDK, Centrum Sztuki Wokalnej, IMPET, Akademia Tańca Nowoczesnego Agaty Nykiel, Przedszkole św. Rodziny, KLANG, MADAM, ZKS STAL – swoim pięknym śpiewem, tańcem, czy pokazem sportowym społecznie ubogaciły imprezę. Rodziny były poczęstowane lodami od P.P.L. „Koral” oraz pieczonymi udkami od firmy Res-Drob.

BR_16t038

Podczas rodzinnego świętowania nie zbrakło też kampanii „Kilometrów Caritas”. Akcja ta polega na zgromadzeniu jak największej liczby monet 1-złotówkowych, aby w ten sposób pobić rekord Guinnessa.

W godzinach południowych do uczestników festynu przybył biskup Kazimierz Górny, a pod wieczór wszystkim zebranym błogosławieństwa z estrady udzielił ordynariusz rzeszowski Jan Wątroba.

Radosne świętowanie zakończyło się śpiewem Apelu Jasnogórskiego.

Caritas Diecezji Rzeszowskiej wyraża wielkie podziękowanie Prezydentowi Miasta Rzeszowa za dofinansowanie imprezy oraz jego współpracownikom z różnych instytucji za aktywne włączenie się w organizację spotkania. Szczególne słowa wdzięczności Caritas kieruje również do spółki Jeronimo Martins Dystrybucja Polska – Sieci Sklepów BIEDRONKA – za 2500 paczek rozdanych w tym dniu dzieciom; P.P.L. „Koral” za 2000 szt. lodów; firmy ONAK PIOTR A.M.B. POLSKA – Centrum Promocyjne z Boguchwały, Centrum Medycznego MEDYK z Rzeszowa, firmy Security Office z Rzeszowa,  PZU S.A., a także wszystkich firm i organizacji za przekazanie nam darów oraz za finansowe wsparcie. Caritas dziękuje swoim pracownikom oraz wolontariuszom SKC i Caritas Academica zaangażowanym w organizację i przebieg festynu rodzinnego „Bądźmy Razem” na rzeszowskim Rynku

opr. Joanna Smagacz – sekretarz CDR