1 grudnia w siedzibie Polskiego Radia Koszalin odbyła się konferencja prasowa na temat dorocznej akcji “Pusta choinka”. Jak poinformował ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, ta wspólna, siódma już akcja Caritas i PRK odbędzie się 9 grudnia w centrum handlowym Atrium Koszalin. Rozpocznie się o godz. 13, w programie dnia odbędzie się wiele wydarzeń kulturalnych, tanecznych, muzycznych.

Dyrektor Roda wyjaśnił , że celem akcji jest spełnienie marzeń dzieci z rodzin ubogich, a beneficjenci nie są typowani bezkrytycznie, ale dzięki danym zdobywanym za pośrednictwem pedagogów i wychowawców.

– Kiedy nasi wolontariusze zbierali informacje, jakie marzenia mają dzieci i młodzież, to te dane ściskają za serce – wyjaśnił ks. Roda wymieniając takie marzenia jak buty, kurtka czy sportowa bluza. – To nie są wygórowane prezenty, jak np. aparaty cyfrowe, ale zwykłe rzeczy, które tym dzieciom pomagają w codziennym funkcjonowaniu.

W tym roku w ramach “Pustej choinki” przygotowano 160 symbolicznych bombek, na których widnieją dane dzieci, do których trafią prezenty kupione przez anonimowych darczyńców. – Ogólna liczba podarunków jest większa, bo zawsze jest tak, że zgłaszają się osoby, które robią dodatkowe paczki – wyjaśnił ks. Roda podając, że w ubiegłym roku dzięki temu obdarowanych zostało blisko 200 dzieci.

Piotr Ostrowski, prezes PRK, docenił  szczodrość mieszkańców Koszalina, dzięki którym co roku znikają z charytatywnej choinki wszystkie kartki z danymi beneficjentów. Natomiast Piotr Kobalczyk, dyrektor programowy PRK, podkreślił wartość osobistego zaangażowania darczyńców, możliwego dzięki takim informacjom o nich, jak imię, wiek oraz opis prezentu.

Niektóre z tegorocznych paczek przygotowanych przez koszalinian trafią do sierocińca w Betlejem. To wynik pilotażowego programu Caritas pn. “Pokój i miłość” budującego wolontariat dla sierocińca prowadzonego przez siostry elżbietanki. W lutym 2018 roku 10 wolontariuszy koszalińskiej Caritas wyjedzie do Palestyny, by wspierać edukacyjnie ośrodek dla sierot. – Imiona dzieci z tego sierocińca zawisną także na naszej koszalińskiej choince. Kiedy zobaczyliśmy ich zapisane marzenia, przeczytaliśmy, że są to trampki czy jak w przypadku małej Fatimy, zestaw kredek. To pokazuje, że mianownik potrzeb dzieci w Polsce i Palestynie jest wspólny – podsumował ks. Roda.

Jak zapewnił dyrektor Caritas obdarowanymi w ramach akcji będą także dzieci chore i niepełnosprawne.

Osoby, które nie mogą być obecne 9 grudnia w centrum handlowym, mogą zaopatrzyć się w kupon z danymi dziecka w centrali Caritas ul. Bp. Domina 8 lub w siedzibie Radia Koszalin na ul. Piłsudskiego 41, paczkę zaś dostarczyć do tych placówek do 18 grudnia.

Patronat honorowy nad akcją objął bp Edward Dajczak.