Realizację sześciu nowych projektów rozpoczęła Caritas Polska po odwiedzinach ks. dyrektora Marcina Iżyckiego u polskich misjonarzy posługujących w tym kraju. Dyrektor podsumował dotychczasowe wsparcie udzielone przez Caritas Polska, a także rozpoznał aktualne potrzeby. Łączna kwota wsparcia nowych projektów to blisko 270 tys. złotych. Minęły już dwa lata od trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło Ekwador. Pomoc ofiarom kataklizmu jest jednak nadal niezbędna. W latach 2016-17 Caritas Polska przekazała na nią kwotę ponad 700 tys. złotych.
Projekt pomocy doraźnej
Pomoc doraźna prowadzona jest dla 40 rodzin z parafii Santa Maria Bernarda w Chone w prowincji Manabi. Potrzebujące rodziny, które zostały wytypowane przez Caritas parafialną, otrzymają wsparcie w postaci żywności, łóżek, materacy, wózków inwalidzkich, środków dezynfekcyjnych, odżywek, pieluch dla osób dorosłych i materiałów opatrunkowych. Żywność będzie rozdawana przez cały rok, natomiast materiały opatrunkowe Caritas przekaże kilka razy. Łóżka, materace i wózki potrzebujący otrzymają na początku projektu.
Pomoc przeznaczona jest dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Są to osoby, którym pomimo różnego rodzaju pomocy, nie udało się powrócić do normalności po trzęsieniu ziemi, zarówno pod względem materialnym, jak i psychicznym. Część osób nie ma stałej pracy, co powoduje problemy finansowe. Niektóre w tych rodzin borykają się w przewlekłymi chorobami jednego lub więcej członków. Ponadto wśród beneficjentów są osoby samotne w podeszłym wieku. – Chcemy poprzez przekazaną pomoc wzmocnić ich poczucie bezpieczeństwa, zaufania do samego siebie i optymizmu na przyszłość – mówi ks. Krzysztof Kudławiec, proboszcz parafii w Chone.
Pomoc żywnościowa
W parafii św. Augustyna w Calceta w prowincji Manabi rozpoczął się roczny projekt żywnościowy obejmujący dofinansowanie do obiadów wydawanych przez Caritas Calceta. Środki przeznaczane są na zakup m.in. mięsa, ryb, nabiału, ryżu, makaronu, mąki, warzyw i przypraw. W ramach projektu 90 najuboższych i najbardziej potrzebujących mieszkańców parafii otrzymuje pięć dni w tygodniu ciepły posiłek (za wyjątkiem sobót i niedziel). Obiady wydawane są w jadłodajni Caritas, a do niektórych osób posiłki dowożone są rikszą.
Parafia przygotowuje posiłki dla ubogich od 5 lat, czyli od momentu wybudowania jadłodajni. Produkty spożywcze potrzebne do przygotowania obiadów zbierane są wśród parafian, którzy dzielą się z potrzebującymi tym, co mają. Środki na zakup brakującej żywności zbierają sami współtworzący Caritas parafialną, sprzedając gotowe posiłki po niedzielnych mszach. Ponadto składka zebrana w każdą pierwszą niedzielę przeznaczana jest na działalność Caritas. Jak mówi ksiądz proboszcz Dariusz Miąsik: – Parafianie nadal będą przekazywać żywność, więc projekt nie zlikwiduje wśród wiernych solidarności z najbardziej potrzebującymi.
Projekty infrastrukturalne
I.
W parafii św. Augustyna trwa również projekt budowy dachu nad 3 salami i salonem przeznaczonymi do użytku społecznego i charytatywnego. Dach będzie miał powierzchnię 387/60 m2, a struktura będzie metalowa, bez stropu, aby uniknąć zbędnego ciężaru, który mógłby zagrozić w przypadku ponownego trzęsienia ziemi.
Kataklizm przed dwoma lat zniszczył w dużej mierze kościół i aule. Część sal została odbudowana jeszcze w 2017, również przy wsparciu Caritas Polska, ale wciąż brakuje miejsca, aby prowadzić w pełnym zakresie zajęcia z dziećmi i młodzieżą oraz spotkania z grupami parafialnymi. W katechezie uczestniczy bowiem 3 tysiące dzieci i młodzieży, działa 14 grup parafialnych, a także Caritas, która prowadzi dożywianie i inne działania charytatywne oraz społeczne. Dlatego też nowe sale są niezbędne. Należy podkreślić, że fundusze na budowę pochodzą od parafian: organizowano zbiórki, loterie i bingo.
II.
W parafii św. Michała Archanioła w Boyacá w prowincji Manabi trwa budowa kuchni i jadalni Caritas oraz przystosowanie zaplecza do spotkań duszpasterskich.
W parafii organizowane są spotkania, na które przybywają mieszkańcy odległych wiosek, dlatego też kuchnia jest niezbędna, aby przygotować posiłki i w ten sposób budować wspólnotę przy stole. Raz w miesiącu organizowane są też spotkania dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych połączone z poczęstunkiem. Zatem w ramach projektu powstanie jadalnia na wolnym powietrzu z zadaszeniem, aby osoby te mogły usiąść i się posilić. Trzecim elementem jest przystosowanie sal, w których będą odbywać się cotygodniowe katechezy dla dzieci i młodzieży, comiesięczne spotkania dla młodzieży i mieszkańców parafii, a także spotkania grup duszpasterskich działających przy parafii. Obecnie większość spotkań organizowanych jest bowiem w kościele, w parku bądź w prywatnych domach. Powstanie sal umożliwi swobodne realizowanie zadań formacyjnych, edukacyjnych i społecznych w parafii.
– Przez realizację tego projektu pragniemy pobudzić w społeczności zrozumienie i otwarcie się na potrzeby innych, dzieląc się gestem dobroci. Myślę, że wyzwoli to większą solidarność i głębszą więź – mówi ks. Janusz Wielgos, proboszcz.
III.
Caritas Polska przekazała również fundusze na projekt realizowany przez parafię św. Jerzego i św. Pawła w La Unión w prowincji Manabi, polegający na wykończeniu i wyposażeniu mini ośrodka zdrowia, sal noclegowych oraz stołówki parafialnej.
Całodobowy ośrodek zdrowia będzie wielką pomocą dla ubogich mieszkańców 47 wiosek, których nie stać na korzystanie z prywatnych placówek. W dwóch wioskach działają wprawdzie ośrodki, ale są czynne tylko kilka dni w tygodniu i nie udzielają pomocy w godzinach nocnych. Z sal noclegowych będą mogły korzystać osoby przybywające do ośrodka zdrowia z daleka. Jest to niezbędne zwłaszcza podczas pory deszczowej, gdy powrót do domu tego samego jest niemożliwy. Na stołówce natomiast prowadzone będzie dożywianie osób ubogich, a także dzieci i młodzieży uczestniczących w kursach, warsztatach edukacyjnych oraz obozach rekolekcyjnych.
Wkrótce do La Unión przybędą siostry zakonne ze zgromadzenia Charité de Namur prowincji kongijskiej, które będą prowadziły mini-ośrodek wraz z salami noclegowymi. Jedna z sióstr będzie lekarzem. Ponadto będą odpowiedzialne za stołówkę, szkolenia dla świeckich katechetów i odwiedzanie poszczególnych wspólnot.
IV.
Czwarty z projektów infrastrukturalnych realizowany jest w parafii San Ignacio de Loyola w Sucre w prowincji Manabi. Celem projektu jest budowa centrum Caritas, a adresatami są mieszkańcy Sucre i wszystkich miejscowości należących do powiatu, a zwłaszcza osoby starsze, ubodzy i chorzy. W ramach centrum powstanie kuchnia z jadłodajnią dla ubogich, miejsca noclegowe dla osób przybywających do ośrodka zdrowia z odległych miejscowości, a także aula, gdzie organizowane będą kursy i warsztaty.
Działająca przy parafii Caritas trzy dni w tygodniu wydaje obiady dla 50 ubogich osób. W związku z tym, że posiłki przygotowywane są na wolnym powietrzu w porze deszczowej trwającej około pół roku wydawanie obiadów jest zawieszone. Budowa kuchni i jadłodajni rozwiąże więc ten problem. Ponadto osoby korzystające z pomocy żywnościowej będą mieli godne warunki. Istnieje też wielka potrzeba zapewnienia miejsc noclegowych osobom z odległych wiosek, które muszą przyjechać dzień wcześniej, aby skorzystać z ośrodka zdrowia w godzinach porannych.
Łączna kwota wsparcia sześciu projektów to blisko 270 tys. złotych. Ponadto w latach 2016-17 Caritas Polska przekazała na pomoc dla ofiar trzęsienie ziemi w Ekwadorze kwotę ponad 700 tys. złotych.