Uliczny Patrol Medyczny powstał 3 lata temu w wyniku zebranych doświadczeń w czasie jesienno-zimowych akcji Caritas Polska i Straży Miejskiej „Trochę ciepła dla bezdomnego”. Podczas dorocznego święta Straży Miejskiej w Warszawie zespół ratowniczy UPM został nagrodzony za wielokrotne ratowanie życia podczas pełnionej służby.
Samochód patrolowy Straży Miejskiej, oznakowany logotypami: granatowym Straży Miejskiej, czerwonym Caritas i zielonym Lekarzy Nadziei, wyrusza kilka razy w tygodniu do różnych miejsc na terenie aglomeracji warszawskiej, niosąc doraźną pomoc ratowniczo-medyczną bezdomnym, którzy przebywają poza schroniskami, nieraz w skrajnie niekorzystnych dla zdrowia i życia warunkach. Najczęściej ratownicy opatrują niegojące się rany, zaniedbane urazy i schorzenia, skutki nieleczonych, postępujących chorób, udzielają porad medycznych lub kierują pacjentów do pomocy specjalistycznej w Przychodni Lekarzy Nadziei albo do szpitala. W patrolu oprócz ratowników biorą nieraz udział lekarze i ratownicy-wolontariusze Stowarzyszenia Lekarze Nadziei.
W czasie tegorocznych uroczystości Komendant Straży Miejskiej Zbigniew Leszczyński wręczył odznaczenia zespołowi ratowniczemu Ulicznego Patrolu Medycznego, miedzy innymi właśnie za uratowanie ludzkiego życia w czasie interwencji Patrolu. Korzystając z okazji zrobiliśmy zdjęcie pamiątkowe wyróżnionego zespołu ratowniczego Straży Miejskiej. Koordynatorem jest niezawodny Ireneusz Krawczyk, energicznym i uśmiechniętym „sercem” zespołu Dorota Widłak, poza tym Daniel Niedziółka i Waldemar Sędek. Każdy z członków zespołu ma swoją specjalizację zgodna z charakterem i osobowością, ale wszystkich na pewno łączy serce i zaangażowanie w tę wymajającą szczególnej odporności i poświęcenia pracę.
Uliczny Patrol Medyczny (UPM) powstał 3 lata temu w wyniku zebranych doświadczeń w czasie jesienno-zimowych akcji Caritas Polska i Straży Miejskiej „Trochę ciepła dla bezdomnego”. Okazało się, że wielu bezdomnych, do których docierały patrole z zaopatrzeniem Caritas, potrzebuje także pomocy pielęgniarskiej i medycznej. W tym roku do końca sierpnia Uliczny Patrol Medyczny wyjeżdżał do różnych dzielnic Warszawy w sumie ponad 70 razy, udzielając pomocy 30 pacjentom, w kilku przypadkach w ostatniej chwili ratując życie. Wystarczy powiedzieć, że w miejscach przebywania bezdomnych, do których dociera UPM nie było dotychczas ani jednego zgonu z wychłodzenia lub z innych, naturalnych przyczyn. O Ulicznym Patrolu Medycznym obszernie pisaliśmy w wiosennym wydaniu Kwartalnika Caritas z 2018r., są również informacje o nim na stronie Caritas Polska. Całemu Zespołowi UPM serdecznie dziękujemy i gratulujemy wyróżnienia. (js)
Prosimy o dalsze wspieranie projektu!