Nie możemy przestać pomagać osobom najuboższym, których sytuacja teraz dodatkowo się skomplikowała. Słuchamy Pana Boga. Dopóki jesteśmy zdrowi i damy radę, będziemy pracować – mówi s. Leokadia Martyniak, albertynka, kierowniczka prowadzonej przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej Kuchni św. Brata Alberta w Krakowie. Kuchnia działa, ale ze względu na stan epidemii wydaje posiłki tylko na wynos. Pracownicy proszą o zachowanie dużych odstępów w kolejce i przychodzenie z własnym pojemnikiem na zupę. Ludzi jest więcej, bo część podobnych placówek przestała działać, albo wydaje tylko suchy prowiant. Potrzebne są jednorazowe pojemniki na żywność i środki ochrony, które pomogą zabezpieczyć pracowników.
Starszym trzeba pomóc
Pracownicy i wolontariusze Caritas rozwożą paczki z żywnością i środkami czystości dla seniorów i osób niepełnosprawnych na terenie archidiecezji krakowskiej.
Pomoc trafia do osób starszych i chorych poprzez pracowników placówek Caritas, na przykład Placówek Wsparcia Dziennego lub Stacji Opieki. Niektóre osoby, których potrzeby wcześniej nie były znane pracownikom Caritas, proszą o pomoc telefonicznie i po sprawdzeniu ich sytuacji pracownik lub wolontariusz Caritas przywozi im zakupy. Liczymy na pomoc osób, które mają możliwość zorganizowania środków ochrony takich jak maski, rękawiczki, fartuchy, płyny dezynfekcyjne dla pracowników, wolontariuszy i osób potrzebujących.
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa
Punkt Socjalny Caritas w Brzegach dysponuje żywnością z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, finansowanego przez Unię Europejską. Wydawać ją można jednak tylko osobom skierowanym przez Ośrodki Pomocy Społecznej, które spełniają określone kryteria dochodowe, a te się nie zmieniły. Ułatwienie jest tylko takie, że do osób na kwarantannie, zakwalifikowanych do programu, żywność dowiozą służby mundurowe.
Indywidualnych odbiorców żywności prosimy o zachowywanie dużych odstępów w kolejce i stosowanie się do zaleceń pracowników. Równocześnie Caritas apeluje do uczestniczących w programie partnerów lokalnych: Ośrodków Pomocy Społecznej i parafii, aby – zachowując konieczne środki ostrożności – nie rezygnowali z odbierania żywności dla swoich podopiecznych i wypracowały bezpieczny sposób jej dystrybucji. Najubożsi naprawdę potrzebują tej pomocy.
W pomoc przy dystrybucji żywności zaangażowała się 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej. Żołnierze pomagają w dystrybucji, w załadunku i rozładunku żywności, w razie konieczności też w akcji wydawania żywności osobom potrzebującym. Serdecznie dziękujemy!
Liczymy na parafie
Przedświąteczna zbiórka żywności w sklepach została odwołana, nie będzie więc z czego zrobić świątecznych paczek dla najuboższych. Wolontariusze w parafiach to w większości seniorzy, czyli osoby najbardziej narażone podczas epidemii. Może ten czas jest okazją, by poprosić o zaangażowanie w działalność charytatywną w parafiach także młodsze osoby?
Warto naśladować te Parafialne Zespoły Caritas, które od początku epidemii ogłaszają gotowość organizowania zakupów dla osób starszych i niepełnosprawnych. Bardzo prosimy, aby parafie starały się zorganizować na swoim terenie wolontariuszy, którzy pomogą przynieść zakupy osobom starszym oraz by zachęcały do pomocy sąsiedzkiej.
Zdalna praca, realny kontakt
Na polecenie wojewody małopolskiego z 11 marca Caritas musiała zawiesić działalność prowadzonych placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, klubów seniora, środowiskowych domów samopomocy i warsztatów terapii zajęciowej. Terapeuci starają się utrzymać kontakt z podopiecznymi telefonicznie i poprzez Internet. Życie przeniosło się do sieci, podopieczni wysyłają projekty nowych prac mailami i wrzucają stare zdjęcia.
Od początku zalecanej izolacji pracownicy stacji opieki starają się kontaktować ze swoimi starszymi i niepełnosprawnymi podopiecznymi. Chociaż rehabilitację w stacjach opieki musieliśmy odwołać, to pielęgniarki odwiedzają swoich podopiecznych w domach, starają się też przynosić im zakupy.
Prowadzone przez Caritas placówki stałego pobytu działają normalnie, wprowadzone są tylko zakazy odwiedzin i ograniczenia wyjść, które wymusiła sytuacja.
Respirator dla Krakowa
W związku ze skierowaną do Caritas prośbą rozpoczęliśmy zbiórkę pieniędzy na dodatkowy respirator dla Krakowa. Zdajemy sobie sprawę, że ta akcja może być na wagę życia. Wpłat można dokonywać na konto Caritas Archidiecezji Krakowskiej: 58 8589 0006 0000 0011 1197 0001 z dopiskiem RESPIRATOR lub online poprzez stronę internetową www.krakowcaritas.pl.
W biurze Caritas trwa dyżur telefoniczny. W razie potrzeby prosimy o kontakt:
tel. 12 637 07 12, 12 638 07 08 lub e-mail: krakow@caritas.pl.
W obliczu epidemii postarajmy się nie tylko zadbać o swoje bezpieczeństwo, ale wspólnymi siłami pomóc tym, którzy naszej pomocy najbardziej potrzebują.