W ośrodku Caritas w Ostrowcu koło Wałcza odbyło się spotkanie rekolekcyjno-formacyjne wspólnoty Laudato si’. Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie łąki kwietnej, która powstała przy ośrodku jako podwaliny hodowli pszczół.
O roli owadów zapylających w ekosystemie opowiedział edukator z nadleśnictwa Płytnica. W kameralnym spotkaniu wzięli udział młodzi i dorośli pasjonaci ekologii ze Sławoborza, Sławna, Wałcza, Mielna, Karsiboru, Piecnika.
– Zależy nam, by tworzyć wspólnotę ludzi pełnych zapału we wprowadzaniu idei ekologii integralnej zgodnej z nauczaniem Kościoła katolickiego. Łączymy środowiska z różnych stron diecezji, by wymieniały się doświadczeniem, zawiązywały więzi. Mamy nadzieję, że to zaowocuje – mówi Malwina Giełdon, animatorka ekoprojektów w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Ważnym elementem planu dnia były zajęcia rekreacyjne. Ich uczestnicy wypłynęli kajakami na Rzurzycę szlakiem św. Jana Pawła II. Na trasie odbyła się msza święta, którą na ołtarzu polowym celebrował o. Cordian Szwarc OFM, wicedyrektor Caritas Polska i animator krajowy Caritas Laudato si’. Franciszkanin podpowiadał, jaką postawę zajmować wobec aktualnych wyzwań i zagrożeń związanych z pandemią, którym towarzyszą lęk i izolacja, a także jak odzyskać uważność w relacjach z drugim człowiekiem. O. Szwarc docenił plenerowe spotkanie diecezjalnej wspólnoty.
– Widać w tym kreatywność, ruch, namysł, rozmowę. Jednak na ocenę, jaki to przyniesie efekt w przyszłości, czyli np. jak to zaowocuje w życiu młodych uczestników Laudato si’, którzy za jakiś czas założą rodziny i utworzą gospodarstwa domowe, jest za wcześnie – stwierdził. – Nie chodzi nam głównie o to, by powstała jakaś łąka czy odbyły się warsztaty. Dokonania są ważne, ale chodzi przede wszystkim o wykształcenie postawy uważności w dokonywaniu codziennych wyborów i świadomości ich konsekwencji. Nasz projekt zakłada zmianę postawy, a nie tylko realizację zadań – podkreślił.
Projekt Caritas Laudato si’ jest inspirowany encykliką papieża Franciszka zachęcającą do troski o środowisko i budzącą ekologiczną wrażliwość. Więcej o projekcie na stronie laudatosi.caritas.pl.