Jak pomagać osobom starszym, pozyskiwać fundusze na projekty charytatywne i rozwijać wolontariat oparty na współpracy – tego między innymi uczyli się uczestnicy szkolenia dla liderów wolontariatu w programie „Na codzienne zakupy”, zorganizowanego w siedzibie Caritas Polska w Warszawie.
Warsztaty odbyły się w dwóch turach, na początku i pod koniec września. Wzięło w nich udział 80 przedstawicieli Parafialnych Zespołów Caritas.
– Mieli okazję wymienić się doświadczeniami i podnieść swoje kompetencje w zakresie efektywnej komunikacji, budowania relacji w zespole, strategii na realizowanie projektów charytatywnych i pozyskiwania na nie środków – relacjonuje Marta Dobrzyńska, koordynatorka wolontariatu w Caritas Polska.
Perspektywy i wyzwania
Uczestnicy szkolenia, podzieleni na kilkuosobowe zespoły, wypracowywali modele działań w ramach prowadzonych przez siebie akcji, budowania współpracy z innymi wspólnotami, poszukiwania źródeł finansowania projektów i współpracy z samorządami. Przygotowane przez nich strategie będą w przyszłości doskonałymi narzędziami do efektywnej pracy w parafiach.
Podczas szkoleń liderzy wolontariatu zapoznali się z działaniami Caritas, w ramach których wspierane są osoby starsze. Małgorzata Jarszewska, kierownik działu programów społecznych Caritas Polska, przedstawiła programy „Na codzienne zakupy”, „Koperta Życia” i „Rodzina Rodzinie”, a Monika Figiel, koordynatorka programów senioralnych, zaprezentowała raport „Seniorzy – niewidzialni – obecni?”, który w szerokiej perspektywie naświetla prognozy, wyzwania i możliwości stojące przed liderami wolontariatu w związku z procesem starzenia się społeczeństwa.
Integracja i współpraca
Uczestnicy szkoleń podkreślali, jak ważna jest dla nich możliwość nawiązania osobistych relacji z innymi przedstawicielami PZC, inspirowania się działaniami liderów z różnych stron Polski, uczenia się od siebie nawzajem. „Inspiracja”, „nowa energia”, „chęć do działania”, „ nowe pomysły”, „wartościowe relacje” – to słowa często padające z ich ust podczas warsztatów. Opinie, wyrażane przez liderów wolontariatu biorących udział we wrześniowych spotkaniach, wyraźnie potwierdzają potrzebę organizowania w przyszłości podobnych szkoleń.