O projekcie

Wolontariusze Caritas Polska raz w tygodniu odwiedzają prowadzony przez Urząd ds. Cudzoziemców ośrodek w Lininie pod Górą Kalwarią (woj. mazowieckie), gdzie prowadzą zajęcia integracyjne i międzykulturowe dla mieszkańców. W miarę potrzeb dostarczamy też pomoc rzeczową (ubrania, przybory szkolne, gry, zabawki).

Rodzaje zajęć:

  • gry i zabawy dla najmłodszych
  • sportowe (piłka nożna, koszykówka)
  • artystyczne (koncerty, warsztaty)
  • taneczne (przy muzyce z różnych krajów)

O wolontariacie w ośrodku w Lininie opowiada br. Cordian Szwarc OFM z Caritas Polska

Dlaczego wolontariusze Caritas Polska odwiedzają mieszkańców ośrodka w Lininie?

Jeździmy do nich, bo wiemy, jak ważne są spotkanie, muzyka, sztuka, jedzenie przy jednym stole, sport – to wszystko, co przełamuje bariery i pozwala lepiej się poznać. Bo wiedza uwalnia od lęku i uprzedzeń.

Co jest celem tych spotkań?

Przede wszystkim poznanie osób, które tam mieszkają, czyli przejście z myślenia o pomaganiu uchodźcom do myślenia o poznawaniu ludzi i bycia z nimi.

Jak się poznaliście?

Zawieźliśmy do ośrodka wyprawki szkolne. Podczas tego pierwszego spotkania zobaczyliśmy grupę dzieci i młodzieży, młodych ludzi, którzy z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem brali udział w zaimprowizowanych przez nas na poczekaniu grach i zabawach. Postanowiliśmy do nich wrócić i teraz jeździmy co tydzień. To był spontaniczny pomysł, ale zaowocował stałą współpracą, chcielibyśmy, aby stał się inspiracją dla innych wolontariuszy i ośrodków.

UWAGA! Szukamy kulturoznawców i innych specjalistów z pomysłami na poprowadzenie konkretnych zajęć. Wizyty w ośrodku odbywają się w niedziele, spotykamy się o godz. 16.00 w Lininie, spotkania organizacyjne – we wtorki, pocz. o godz. 18.00, przy ul. Gibalskiego 10 (lokal na parterze).

Chcesz pomóc – zgłoś się!

Kontakt: wolontariat@caritas.org.pl