Caritas Polska we współpracy z Caritas diecezjalnymi organizuje programy pomocowe skierowane m.in. do seniorów, dzieci, osób niepełnosprawnych czy bezdomnych, a także cykliczne akcje pomocy żywnościowej. W całej Polsce Caritas prowadzi Domy Samotnej Matki i Okna Życia. Poznaj inicjatywy Caritas.

Tak. Pomagam!

Zbiórka żywności organizowana przez Caritas dwa razy w roku, mająca na celu pomoc dla osób ubogich i bezdomny, w tym dla seniorów

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa

Wsparcie osób i rodzin najbardziej potrzebujących poprzez udzielanie im nieodpłatnej pomocy żywnościowej bez jakiejkolwiek dyskryminacji.

Spiżarnia Caritas

Żywność o krótkim terminie ważności, ale bardzo dobrej jakości – mięso, ryby, nabiał, pieczywo, warzywa, owoce – nie musi się marnować. Caritas pomaga w odbiorze i dystrybucji tych produktów.

Pomoc dla seniora

Akcja Caritas zainicjowana w odpowiedzi na rosnące zagrożenie koronawirusem, który jest najbardziej niebezpieczny dla osób starszych.

Tytka Charytatywna

Wypełnij papierową torbę (zwaną w różnych regionach tytką, tutką czy siatką) artykułami pierwszej potrzeby. Możesz ją zanieść potrzebującym lub przekazać do placówki Caritas.

Pomoc dla osób w kryzysie bezdomności

Działania w ramach zbiórki “Afganistan”

Powrót rządów talibów to tylko jedno z wyzwań, z którymi mierzą się Afgańczycy. Ponad 2,5 miliona z nich zostało zmuszonych do ucieczki z kraju.

Wolontariat w ośrodku dla cudzoziemców w Lininie

Wolontariusze Caritas odwiedzają małych uchodźców w Czeczenii w Lininie pod Warszawą, prowadzą dla nich zajęcia sportowe i artystyczne, zapraszają na wycieczki.

Trochę ciepła dla bezdomnego

We współpracy ze Strażą Miejską docieramy do bezdomnych z ciepłym posiłkiem i odzieżą pozwalającą przetrwać zimę.

Caritas Dzieciom

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom znane są w całej Polsce. Akcja służy wsparciu najmłodszych Podopiecznych Caritas.

Okna życia

Okno Życia to miejsce, w którym matka może anonimowo pozostawić swoje nowo narodzone dziecko. Prowadzimy lub współprowadzimy 61 Okien Życia w całej Polsce.

Uliczny Patrol Medyczny

To całoroczny projekt Caritas Polska, Straży Miejskiej m.st. Warszawy i Stowarzyszenia „Jesteśmy nadzieją”, wzorowany na podobnie działających w większych miastach europejskich i amerykańskich. Skierowany jest do osób, które znalazły się w najtrudniejszym z życiowych kryzysów – kryzysie bezdomności.

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie

Na Towarowej 25A staramy się znaleźć rozwiązanie w nawet najtrudniejszej sytuacji. Zapewniamy pomoc psychologiczną i doradztwo, pomoc rzeczową i socjalną, w kontakcie z urzędami czy wynajęciu mieszkania.

Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Polsce

Caritas prowadzi w Polsce 32 Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Wspieramy przybyszów z Ukrainy, Afganistanu, Czeczenii i innych krajów m.in. w znalezieniu pracy i mieszkania czy nauce języka polskiego.

Damy radę!

To program wychodzenia z bezdomności i uzależnień dla bezdomnych mężczyzn w wieku ok. 25-35 lat.

Wigilia Caritas

Co roku w grudniu w kilkudziesięciu miastach Polski ubodzy, bezdomni i samotni spotykają się przy wspólnym wigilijnym stole.

Jałmużna Wielkopostna

Ekumeniczna akcja charytatywna, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa, szczególnie dzieci, na los osób chorych i starszych oraz zapewnienie im konkretnej pomocy.

Karta na codzienne zakupy

Dzięki kartom na zakupy w sklepach sieci Biedronka najbardziej potrzebujących seniorów stać na produkty spożywcze lepszej jakości.

Pomoc dla ofiar przemocy

Koperta życia Caritas

Wsparcie dla osób starszych, samotnych, przewlekle chorych niepełnosprawnych oraz ich opiekunów, a pośrednio dla ratowników medycznych.

Caritas i GAZ-SYSTEM dla seniorów

Ogólnopolski program wsparcia seniorów: Paczki Życia, posiłki, bony zakupowe.

Nadzieja dla migrantów. Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Podczas kryzysu na granicy polsko-białoruskiej otworzyliśmy Namioty Nadziei, w których migranci, lokalni mieszkańcy i funkcjonariusze służb mundurowych mogli pobierać ciepłe kurtki, śpiwory i koce, termosy, żywność i artykuły higieniczne.

Placówki medyczne

Program Senior Caritas

Celem programu jest poprawa jakości życia seniorów: aktywizacja, tworzenie więzi przyjaźni (pokoleniowych i międzypokoleniowych), budowanie sieci pomocy i samopomocy w społecznościach lokalnych.

Raport Caritas o sytuacji seniorów

Opracowanie powstało z nadzieją na uchwycenie wielowymiarowego obrazu życia osób starszych. Przedstawia najważniejsze wyzwania polityki senioralnej i rekomenduje odpowiedzi.

Raport „Opieka długoterminowa i hospicyjna w Polsce”

Raport „Opieka długoterminowa i hospicyjna w Polsce” prezentuje wyzwania jakie stoją przed starzejącym się społeczeństwem oraz potrzeby osób, w tym seniorów, wymagających długoterminowej opieki.

Świetlice terapeutyczne

Domy Samotnej Matki

Poranione, z bagażem problemów, który wystarczyłby dla kilku osób. Kobiety, które trafiają do Domów Samotnej Matki, dzięki pomocy ludzi dobrej woli oraz zaangażowaniu pracowników i wolontariuszy Caritas, znajdują ciepło i wsparcie, których nie dała im najbliższa rodzina.

Ośrodki wczasowe i kolonijne

Domy Dziecka