10 lat wojny
Nie świętujemy, pomagamy
10 lat. Wiele jemeńskich dzieci, nie zna innej rzeczywistości.
W obliczu tak długo trwającego konfliktu, nasilonego w ostatnim czasie, Caritas Polska i Polska Akcja Humanitarna dziś znów prowadzą wspólne działania, by zwrócić uwagę świata na dramatyczną sytuację w Jemenie, szczególnie w obszarach zdrowia i bezpieczeństwa żywnościowego.
Jak mogę pomóc?

Wpłać jednorazową darowiznę lub pomagaj co miesiąc tak długo, jak będziesz mógł

Wsparcie od darczyńców przekłada się na pomoc dla ośrodków zdrowia w Jemenie. Możesz pomóc mieszkańcom Jemenu wpłacając dowolną kwotę. Każda wpłata się liczy, bo dzięki opiece medycznej i lekom ratuje ludzkie życie.

Jeśli chcesz pomóc, możesz skorzystać z formularza obok. Wybierz wpłatę jednorazową lub wsparcie cykliczne. Jeśli chcesz wspierać Jemen co miesiąc, możesz przekazywać wsparcie poprzez:

  • automatyczne obciążenie karty (stałe pobranie, ustalone np. na 3 lub 15 dzień miesiąca),
  • ustawienie cyklicznego przelewu na swoim koncie bankowym (stałe pobranie),
  • polecenie zapłaty.

Dwie pierwsze opcje wpłaty znajdziesz w formularzu obok. Pamiętaj, że ze stałego wsparcia zawsze możesz zrezygnować.

Jeśli chcesz wspomóc Jemen jednorazowo, możesz także:

  • wybrać przelew tradycyjny, wpłacając dowolną kwotę na konto – numer: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, tytuł wpłaty: JEMEN
  • zrobić przelew BLIK na telefon o treści JEMEN przesłany pod numer +48 668 070 000.

Dziękujemy za Twoją hojność!

Dzieli, krzywdzi i zawsze niesie śmierć
Znasz ją?

Zawsze była i będzie. Totalna, światowa, domowa: wojna Ta w Jemenie trwa już 10 lat. Nie wszyscy o niej wiedzą.

Oczy świata zwrócone są tam, gdzie wybuchają nowe konflikty a wojna w Jemenie trwa od dekady, co skazuje kraj na medialne zapomnienie. Oznacza to mniejsze wsparcie z zewnątrz, choć ponad 80% mieszkańców Jemenu potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej.

Caritas Polska i PAH łączą siły

Caritas Polska i PAH to jedyne polskie organizacje, które działają bezpośrednio na miejscu. Współpracują ze sobą w Jemenie już od 2020 roku. PAH otworzyła swoje biuro w Adenie w 2019 roku, a 3 lata później stałe działania rozpoczęło biuro Caritas Polska. W ramach wspólnych działań organizacje realizowały m.in. projekty finansowane przez polskie MSZ. Polegały one na wsparciu szpitala w Rasad w zakresie świadczeń dla personelu, zakupu leków i wyposażenia (PAH) oraz zakupu mobilnych klinik wraz z wyposażeniem, lekami i świadczeniami dla ich załóg (CP). Przez lata współpracy udało się wesprzeć działanie wielu kolejnych ośrodków zdrowia na południu Jemenu oraz pomóc setkom tysięcy Jemenek i Jemeńczyków.

Polska Akcja Humanitarna pomaga ofiarom kryzysów humanitarnych spowodowanych konfliktami zbrojnymi i katastrofami naturalnymi. Jest polską organizacją pozarządową, działającą od 1992 roku. Od 2004 roku jest także organizacją pożytku publicznego. Działa na trzech kontynentach i w dziesięciu krajach, w tym w Polsce.

Sytuacja mieszkańców Jemenu

Niekończący się konflikt w Jemenie destabilizuje życie zwykłych ludzi. Cierpią oni z powodu biedy, braku dostępu do opieki medycznej i poczucia bezpieczeństwa. Wiele osób, z obawy przed zamieszkami, musi uciekać w spokojniejsze rejony kraju. Nie mogą liczyć na opiekę państwa. Jedyną nadzieją dla nich jest wsparcie z zewnątrz, zwłaszcza w obszarze służby zdrowia. Brak pomocy medycznej skutkuje m.in. wysoką śmiertelnością dzieci i rodzących w domu matek.

18,2 mln
ludzi w Jemenie potrzebuje pomocy
4,5 mln
osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów
2 godz.
co tyle czasu w Jemenie umiera kobieta w ciąży lub rodząca
ponad 50%
ośrodków zdrowia obecnie nie funkcjonuje
3 mln $
wartość pomocy PAH od 2020 roku
3,6 mln $
wartość pomocy Caritas Polska od 2019 roku
„Poradnia to ogromna pomoc”
Leczenie jest bezpłatne
Morgan Fadi Ali jest beduinką i trudni się wypasem zwierząt. Kiedy czuwała nad stadem, jej synek pozostający pod opieką siostry uległ poparzeniu. Kobieta do dziś nie może oddać pożyczonych na jego leczenie pieniędzy. Kiedy wybuchła wojna, Morgan musiała uciekać. Straciła niemal wszystkie owce, które były źródłem utrzymania. Życie stało się bardzo trudne. Teraz mieszka z rodziną w okolicach Imran. Cieszy się, że jej dzieci mogą korzystać z darmowej opieki medycznej w funkcjonującej tu przychodni wspieranej przez Caritas Polska. To jedyna placówka medyczna w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Korzysta z niej kilka tysięcy pacjentów.
Aktualności