Ratujemy
Jemen
Trwający od 2014 r. konflikt w Jemenie ma druzgocący wpływ na życie wszystkich Jemeńczyków, ale szczególnie dotyka kobiety ciężarne i matki. Dostęp do opieki medycznej, w tym opieki okołoporodowej, jest drastycznie ograniczony. Jemen ma jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności matek i noworodków na świecie. Caritas Polska od 6 lat realizuje projekty humanitarne, wspiera m.in. lokalne placówki medyczne i dociera do najbardziej potrzebujących, zwiększając skalę pomocy. Ponad 16 milionów ludzi cierpi z powodu głodu, a dzieci są szczególnie narażone na niedożywienie.
Jak mogę pomóc?

Wpłać jednorazową darowiznę lub pomagaj co miesiąc tak długo, jak będziesz mógł

Wsparcie od darczyńców przekłada się na pomoc dla ośrodków zdrowia w Jemenie. Możesz pomóc mieszkańcom Jemenu wpłacając dowolną kwotę. Każda wpłata się liczy, bo dzięki opiece medycznej i lekom ratuje ludzkie życie.

Jeśli chcesz pomóc, możesz skorzystać z formularza obok. Wybierz wpłatę jednorazową lub wsparcie cykliczne. Jeśli chcesz wspierać Jemen co miesiąc, możesz przekazywać wsparcie poprzez:

  • automatyczne obciążenie karty (stałe pobranie, ustalone np. na 3 lub 15 dzień miesiąca),
  • ustawienie cyklicznego przelewu na swoim koncie bankowym (stałe pobranie),
  • polecenie zapłaty.

Dwie pierwsze opcje wpłaty znajdziesz w formularzu obok. Pamiętaj, że ze stałego wsparcia zawsze możesz zrezygnować.

Jeśli chcesz wspomóc Jemen jednorazowo, możesz także:

  • wybrać przelew tradycyjny, wpłacając dowolną kwotę na konto – numer: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, tytuł wpłaty: JEMEN
  • zrobić przelew BLIK na telefon o treści JEMEN przesłany pod numer +48 668 070 000.

Dziękujemy za Twoją hojność!

Ratujemy Jemen
Wsparcie dla szpitali

W Jemenie co 2 godziny umiera kobieta z powodu niedożywienia i powikłań przy porodzie. Noworodki w Jemenie narażone są na znacznie wyższe ryzyko śmierci z uwagi na brak dostępu do specjalistycznej opieki, szczepień i leczenia chorób zakaźnych. Caritas Polska finansuje działalność placówek medycznych, pracę lekarzy i wykwalifikowanego personelu w kraju, w którym system opieki zdrowotnej nie istnieje, a sytuacja wymaga pilnej i kompleksowej interwencji.

Caritas Polska i PAH łączą siły

Caritas Polska i PAH to jedyne polskie organizacje, które działają bezpośrednio na miejscu. Współpracują ze sobą w Jemenie już od 2020 roku. PAH otworzyła swoje biuro w Adenie w 2019 roku, a 3 lata później stałe działania rozpoczęło biuro Caritas Polska. W ramach wspólnych działań organizacje realizowały m.in. projekty finansowane przez polskie MSZ. Polegały one na wsparciu szpitala w Rasad w zakresie świadczeń dla personelu, zakupu leków i wyposażenia (PAH) oraz zakupu mobilnych klinik wraz z wyposażeniem, lekami i świadczeniami dla ich załóg (CP). Przez lata współpracy udało się wesprzeć działanie wielu kolejnych ośrodków zdrowia na południu Jemenu oraz pomóc setkom tysięcy Jemenek i Jemeńczyków.

Polska Akcja Humanitarna pomaga ofiarom kryzysów humanitarnych spowodowanych konfliktami zbrojnymi i katastrofami naturalnymi. Jest polską organizacją pozarządową, działającą od 1992 roku. Od 2004 roku jest także organizacją pożytku publicznego. Działa na trzech kontynentach i w dziesięciu krajach, w tym w Polsce.

Sytuacja mieszkańców Jemenu

Niekończący się konflikt w Jemenie destabilizuje życie zwykłych ludzi. Cierpią z powodu biedy, braku dostępu do czystej wody i podstawowej opieki medycznej. Kryzys gospodarczy pogłębia się – globalne zmiany w polityce humanitarnej mocno uderzają także w Jemen. Wiele osób z obawy przed zamieszkami i głodem musi uciekać w spokojniejsze rejony kraju. Nie mogą liczyć na opiekę państwa. Jedyną nadzieją dla nich jest wsparcie z zewnątrz, zwłaszcza w obszarze ochrony zdrowia. Brak pomocy medycznej skutkuje m.in. wysoką śmiertelnością dzieci i ciężarnych.

19,3 mln
ludzi w Jemenie potrzebuje pomocy
4,5 mln
osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów
2 godz.
co tyle czasu w Jemenie umiera kobieta w ciąży lub rodząca
ponad 40%
ośrodków zdrowia obecnie nie funkcjonuje
500 zł
tyle w przeliczeniu wynosi  średnia pensja w Jemenie
4,5 mln $
wartość pomocy Caritas Polska od 2019 roku
Zdrowie to luksus?
Mój mąż słabo zarabia, nie stać nas na opłacenie wizyty u lekarza
Na wojnach i kryzysach najwięcej tracą najbiedniejsi. W dramatycznej sytuacji humanitarnej, w jakiej znajduje się Jemen, opieka medyczna to przywilej. Bezpłatna wizyta u lekarza, dostępność leków czy poród w asyście personelu medycznego nie jest czymś oczywistym. Dla starszych, schorowanych pacjentów, dla których codzienność jest walką o przetrwanie pewność, że otrzymają pomoc jest czymś więcej, niż opieką zdrowotną – jest nadzieją. Szpitale wspierane przez Caritas świadczą profesjonalną darmową pomoc.
Aktualności
Caritas Polska pomaga w Jemenie

Kolejny szpital w Jemenie ze wsparciem Caritas Polska

Blisko 800 tysięcy złotych wsparcia otrzymał szpital szwedzko – jemeński w miejscowości Taizz w Jemenie. Ze środków zakupiono niezbędny sprzęt medyczny do ratowania życia. To już szósta placówka w Jemenie, która skorzystała ze wsparcia największej organizacji charytatywnej w Polsce.