W Jemenie trwa największy kryzys humanitarny na świecie, który wywołała trwająca już pięć lat wojna domowa. Ponad 21 mln osób potrzebuje pomocy, a co drugi Jemeńczyk nie wie, kiedy zje kolejny posiłek. Caritas Polska wspiera obecnie 5 ośrodków zdrowia.
Nasza pomoc obejmuje zakup lekarstw, środków medycznych, sprzętu, materiałów do laboratorium oraz wypłatę wynagrodzeń dla wykwalifikowanego personelu.
Syria jest w kryzysie. W 2011 roku w kraju wybuchła wojna domowa, która tli się po dziś dzień, a jej skutki wciąż odciskają tragiczne piętno na życiu Syryjczyków. W ciągu 12 lat wojny ponad 500 tys. osób straciło życie, a 10 mln osób opuściło swoje domy w poszukiwaniu bezpiecznego życia. Od siedmiu lat Caritas Polska niesie wytchnienie Syryjczykom poprzez doraźną pomoc kryzysową oraz programy humanitarne i rozwojowe. W lutym 2023 roku spustoszoną wojną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi.
W Wenezueli ma miejsce jeden z największych kryzysów humanitarnych ostatnich lat, który dotyka ponad 80% ludności tego kraju. Trwający od 2014 r. kryzys ekonomiczno-społeczny znajduje wyraz w hiperinflacji, poważnych niedoborach żywności oraz zapaści systemu opieki zdrowotnej i edukacji. Przerwy w dostawie elektryczności i wody, brak podstawowych produktów na półkach, brak lekarstw, niefunkcjonujące szpitale stanowią tylko część problemów, z którymi mierzy się obecnie Wenezuela. W odpowiedzi na kryzys Caritas Polska od 2018 r. wraz z Pallotynami wspiera mieszkańców Wenezueli zapewniając im dostęp do paczek żywnościowych i ciepłych posiłków. Ponadto dzięki wsparciu naszych darczyńców możliwe są też działania o charakterze interwencyjnym pozwalające na zakup sprzętu medycznego i lekarstw.
Jednocześnie podjęliśmy dezycję o przekazaniu kwoty 100 000 euro na działania pomocowe skierowane do Wenezuelczyków przebywających w Kolumbii. Razem z Caritas Colombia dostarczymy paczki żywnościowe i artykuły pierwszej potrzeby, a także przeprowadzimy szkolenia z zasad higieny, dystrybucję pakietów higienicznych, plakatów i ulotek na temat COVID-19.
Dlaczego w XXI wieku dzieci wciąż cierpią z głodu? Czy możesz przejść wobec tego obojętnie? Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek św. Anny działające w etiopskiej wiosce Dongora bierze sprawy w swoje ręce i organizuje akcję dożywiania uczniów z lokalnej szkoły. Takich inicjatyw misjonarzy i misjonarek na całym świecie jest więcej! Przekaż darowiznę teraz i wesprzyj projekty misjonarskie takie jak ten w Dongorze. Rodziców z wioski Dongora w południowej Etiopii nie stać na zapewnienie swoim dzieciom chociaż jednego pełnowartościowego posiłku dziennie. Pomocy udzielają im misjonarki ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Św. Anny. Siostry wydają posiłki najmłodszym od poniedziałku do piątku podczas przerwy obiadowej w szkole i przedszkolu – dzięki temu dzieci nie tylko nie są głodne, ale również mogą się uczyć.