Caritas jest największą organizacją dobroczynną w Polsce, której historia sięga lat 20. XX wieku. W swojej dzisiejszej działalności docieramy do setek tysięcy potrzebujących w całym kraju i poza jego granicami. Od 1990 roku jesteśmy instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski, a od 2004 r. posiadamy status organizacji pożytku publicznego (KRS 0000198645).

Caritas w Polsce

Nasze działania charytatywne w Polsce koncentrują się na udzielaniu pomocy żywnościowej osobom potrzebującym poprzez prowadzenie zbiórki żywności w ramach akcji „Tak. Pomagam!”, realizację Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, oraz projektów: Spiżarnia Caritas, Kromka Chleba Caritas, Karta “Na codzienne zakupy” i Wigilia Caritas. Rodzinom, dzieciom i młodzieży pomagamy realizując programy: Wakacyjna Akcja Caritas, Program „Skrzydła” i „Dwa Talenty”, Tornister Pełen Uśmiechów, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

Przywracamy wiarę w siebie, dajemy nadzieję, włączając naszych podopiecznych do programów: „Damy radę!”, Jałmużna Wielkopostna, serwis uratujecie.pl, projekt „2 kroki”, Uliczny Patrol Medyczny, Trochę ciepła dla bezdomnego. Sprawnie i szybko docieramy do rodzin, które straciły dom i cały dobytek życia. Dzięki działaniom emergency służymy natychmiastową pomocą ofiarą wichur, kataklizmów, klęsk żywiołowych w Polsce i na świecie. Wspieramy też cudzoziemców, dla których tworzymy Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom.

Caritas Polska koordynuje pracę 41 diecezjalnych i archidiecezjalnych Caritas w Polsce, wspierając je w wykonywaniu ich zadań. Caritas diecezjalne prowadzą w całym kraju ponad 1000 wyspecjalizowanych placówek, w tym m.in. schroniska/noclegownie dla bezdomnych, warsztaty terapii zajęciowej, domy dla samotnych matek z dziećmi, jadłodajnie dla ubogich, okna życia, hospicja i ośrodki kolonijne.

Caritas Polska dla świata

Jesteśmy członkiem Caritas Internationalis i Caritas Europa. Nasze najważniejsze działania na świecie to największy w Polsce program pomocy humanitarnej dla Syrii „Rodzina Rodzinie” (9 tys. beneficjentów, ponad 20 tys. darczyńców i ponad 52 mln zł przekazanej pomocy) oraz pomoc humanitarna i rozwojowa w zakresie edukacji, odżywiania, zdrowia itp. w Europie, Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Pomoc Caritas Polska dociera m.in. na Białoruś, do Bośni i Hercegowiny, Dżibuti, Nepalu, Sudanu, Palestyny, Wenezueli, na Litwę, Ukrainę i Filipiny.

Od 2016 roku do teraz z pomocy humanitarnej i rozwojowej Caritas Polska korzysta 5 kontynentów. 45 państw otrzymało wsparcie w zakresie edukacji, bezpieczeństwa żywnościowego, zdrowia, reagowania kryzysowego i wielu innych. Łączna wartość bieżących i zakończonych projektów zagranicznych to 106 milionów złotych.

Poznaj nas lepiej i dołącz do grona naszych przyjaciół w mediach społecznościowych:

Facebook

Twitter

Instagram

 

Zobacz Kodeks etyczny Caritas Polska