Pomóżmy
Afryce
Konflikty, wyniszczające choroby, postępujące zmiany klimatyczne i będące ich następstwem klęski żywiołowe. Afryka mierzy się z wieloma problemami, a jednym z najpoważniejszych jest głód, którego doświadcza blisko 300 mln osób. W szczególnie trudnej sytuacji są mieszkańcy Rogu Afryki i Sahelu – regionu, gdzie największe zagrożenie stanowią katastrofalne susze i ataki terrorystyczne zmuszające ludzi do tułaczki. Wobec takiego cierpienia nie można pozostać obojętnym, dlatego Caritas Polska od lat realizuje projekty humanitarne i rozwojowe w różnych krajach kontynentu.
Jak mogę pomóc?
Wpłać jednorazową darowiznę lub pomagaj co miesiąc tak długo, jak będziesz mógł

Mieszkańcy Afryki doświadczają wyniszczającego głodu, suszy będącej następstwem zmian klimatu i aktów terroru. Wielu, by ratować swoje życie, opuszcza swój dom, skazując się na tułaczkę. Możesz im pomóc wpłacając dowolną kwotę. Każda wpłata się liczy, bo pozwala ufundować pomoc ratującą przed głodem.

Jeśli chcesz pomóc, możesz skorzystać z formularza obok. Wybierz wpłatę jednorazową lub wsparcie cykliczne. Jeśli chcesz wspierać mieszkańców Afryki co miesiąc, możesz przekazywać wsparcie poprzez:

  • automatyczne obciążenie karty (stałe pobranie, ustalone np. na 3 lub 15 dzień miesiąca),
  • ustawienie cyklicznego przelewu na swoim koncie bankowym (stałe pobranie),
  • polecenie zapłaty.

Dwie pierwsze opcje wpłaty znajdziesz w formularzu obok. Pamiętaj, że ze stałego wsparcia zawsze możesz zrezygnować.

Jeśli chcesz wspomóc mieszkańców Afryki jednorazowo, możesz także:

  • zrobić przelew BLIK na telefon o treści AFRYKA przesłany pod numer +48 668 070 000
  • wybrać przelew tradycyjny, wpłacając dowolną kwotę na konto – numer: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, tytuł wpłaty: AFRYKA

Dziękujemy za Twoją hojność!

Rejestracja dla wspólnot kościelnych i parafii

Zarejestruj organizację kościelną lub parafię, którą reprezentujesz. Następnie poczekaj na kontakt ze strony naszego przedstawiciela, który wyjaśni, jak wspólnie z członkami swojej wspólnoty możesz wspierać rodziny mieszkające na Ukrainie.

Dane do przelewu tradycyjnego

Bank Millennium S.A.
Numer konta: 56 1160 2202 0000 0003 5899 2140

Tytułem:
Rodzina Rodzinie Ukraina

Dane adresata:
Caritas Polska ul. Okopowa 55, 01-043 Warszawa

Dane do przelewu tradycyjnego

Bank Millennium S.A.
Numer konta: 56 1160 2202 0000 0003 5899 2140

Tytułem:
Rodzina Rodzinie Ukraina

Dane adresata:
Caritas Polska ul. Okopowa 55, 01-043 Warszawa

Rejestracja dla wspólnot kościelnych i parafii

Zarejestruj organizację kościelną lub parafię, którą reprezentujesz. Następnie poczekaj na kontakt ze strony naszego przedstawiciela, który wyjaśni, jak wspólnie z członkami swojej wspólnoty możesz wspierać rodziny mieszkające na Ukrainie.

Nie tylko dożywianie
Jak pomagamy

Susze i gwałtowne ulewy coraz częściej pustoszą pola Afryki. Wraz ze zmianami klimatu rosną problemy jej mieszkańców. Sytuację pogarszają ataki terrorystyczne w niektórych częściach kontynentu. W rezultacie ludzie opuszczają swoje domy, szukając bezpiecznego schronienia i ratując się przed głodem. Niedożywionych dziesiątkują choroby. Najgorzej jest w Rogu Afryki i regionie Sahelu. W te miejsca dociera Caritas Polska. W roku 2024 wspiera programy dożywiania, programy medyczne oraz rozwoju małej przedsiębiorczości w Burkina Faso, Etiopii i Erytrei. Pomoc Caritas ma również na celu budowanie odporności na kryzysy, zwłaszcza te związane ze zmianami klimatu, które drastycznie wpływają na życie mieszkańców Rogu Afryki.

Sytuacja mieszkańców Afryki

Szacuje się, że około 300 milionów Afrykańczyków cierpi z powodu braku bezpieczeństwa żywnościowego, a ponad 400 milionów ma ograniczony dostęp do wody pitnej. Ta sytuacja w dużej mierze wynika z postępujących zmian klimatycznych, a także konfliktu na Ukrainie. Międzynarodowe organizacje alarmują, że w 14 krajach afrykańskich kryzys żywnościowy wkroczył już w 3 i 4 fazę w 5-stopniowej skali bezpieczeństwa żywnościowego. Jednym z tych krajów jest Burkina Faso, gdzie Caritas Polska realizuje m.in. projekt dożywiania.

278 mln
mieszkańców Afryki codziennie zastanawia się, kiedy zje następny posiłek
10 mln
dzieci w regionie Sahelu potrzebuje pomocy humanitarnej
40 %
populacji w Burkina Faso żyje poniżej granicy ubóstwa
3 mln
ludzi w Burkina Faso to przesiedleńcy uciekający przed terrorystami i głodem
85 %
osób wewnętrznie przesiedlonych w Burkina Faso to kobiety i dzieci
43 %
globalnych ofiar terroryzmu mieszka w regionie Sahelu
„Życie tutaj jest trudne”
Yampa musi wykarmić dzieci
Yampa Ramata ma męża i pięcioro dzieci. W Bourzanga, departamencie Burkina Faso, gdzie wcześniej mieszkała z rodziną, uprawiała rośliny i hodowała zwierzęta. Musiała jednak opuścić dom z trudem docierając w okolice Wagadugu, stolicy kraju. Rodzinie jest ciężko. — Nie jest wcale łatwo zdobyć wystarczającą ilość pożywienia. Jemy raz, czasem dwa razy dziennie, nie wspominając o trudnościach z dostępem do wody pitnej. Jest tylko jedna studnia w całej wiosce — mówi Yampa. Kobieta codziennie musi zdobywać pożywienie. Rodzina najczęściej je kaszę jaglaną. Od Caritas Polska dostała ryż, kukurydzę i olej. Największym marzeniem Yampy jest to, by dzieci mogły pójść do szkoły.
Aktualności

Gramy dla Tatwe

Choć potrzeba dwóch bramek, teraz gramy do jednej! Na murawie stają Caritas Archidiecezji Krakowskiej i dobrzy ludzie, dla których sport to nie tylko wysiłek fizyczny, ale również relacje, rozwój i najlepsza zabawa. Cel to zebranie 50 tys. zł na wymarzone boisko dla tanzańskiej młodzieży z Tatwe.