O projekcie

Co roku w grudniu w kilkudziesięciu miastach Polski ubodzy, bezdomni i samotni spotykają się przy wspólnym wigilijnym stole w ramach ogólnopolskiej akcji Wigilia Caritas.

W 2022 r. organizację Wigilii Caritas zaangażowało się 85 miast w całej Polsce. Potrzebujący zasiądą do stołów z przygotowaną dla nich prawdziwą wigilijną wieczerzą – z barszczem, karpiem czy postną kapustą – połamią się opłatkiem i otrzymają paczki ze świątecznymi upominkami. Tą szczególną i tak ważną w tym czasie pomocą zostanie objętych 20 000 osób.

— W tegoroczną, szóstą już ogólnopolską akcję Wigilii Caritas będzie zaangażowanych 37 diecezji. Cieszymy się, że skończył się okres pandemii i będziemy mogli spotkać się w tradycyjnej formie, podczas wieczerzy. Na niektórych Wigiliach Caritas będą nawet 2 tysiące osób. Wszystkim, którzy decydują się, aby wraz z nami pomagać, serdecznie dziękuję. Dzięki Wam dobra jest więcej! — mówi Magdalena Masiak, koordynator akcji w Caritas Polska.

Tak ogromne przedsięwzięcie wymaga rąk do pracy, dlatego w organizację wigilijnej wieczerzy oraz pakowanie i rozdawanie paczek angażuje się ponad 2000 wolontariuszy z Parafialnych Zespołów Caritas. Wigilijne dania przygotowują jadłodajnie Caritas, wykorzystując m.in. 2 tony kapusty kiszonej, 4,5 tony smażonego karpia i 5 tys. litrów czerwonego barszczu.

Produkty o wartości ponad 0,5 mln zł, z których jadłodajnie Caritas przygotowują wieczerze, dostarczył właściciel marki Selgros Cash & Carry, od początku wspierający ogólnopolską Wigilię Caritas.

Patronatem medialnym wydarzenie objęła TVP Info.

Idea akcji pochodzi z Poznania, gdzie od szesnastu lat ubodzy gromadzą się na wieczerzy wigilijnej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Od 2017 roku Wigilia Caritas jest akcją ogólnopolską i odbywa się również w innych miastach Polski.