O projekcie

Co roku w grudniu w kilkudziesięciu miastach Polski ubodzy, bezdomni i samotni spotykają się przy wspólnym wigilijnym stole w ramach ogólnopolskiej akcji Wigilia Caritas.

W 2023 r. w organizację Wigilii Caritas zaangażowało się 90 miast w całej Polsce. Potrzebujący zasiądą do stołów z przygotowaną dla nich prawdziwą wigilijną wieczerzą – z barszczem, karpiem czy postną kapustą – połamią się opłatkiem i otrzymają paczki ze świątecznymi upominkami. Tą szczególną i tak ważną w tym czasie pomocą Caritas obejmie 22 tys. osób. W tym roku najwięcej potrzebujących zasiądzie do wspólnego stołu w Bydgoszczy, Poznaniu, Krakowie, Szczecinie, Lublinie, Kielcach, Łomży, Koszalinie, Radomiu, Skarżysku-Kamiennej i Sosnowcu.

Pobierz pełną listę miast organizujących Wigilię Caritas w roku 2023, wraz z dokładnymi lokalizacjami i godzinami.

— W tegoroczną ogólnopolską akcję Wigilii Caritas będzie zaangażowanych rekordowa liczba miast. Cieszymy się, że będziemy mogli się spotkać z tymi, którzy czekają na naszą pomoc, podczas tradycyjnej wieczerzy. Będzie czas na rozmowę, prezenty i wspólne świętowanie. Wszystkim, którzy decydują się, aby wraz z nami pomagać, serdecznie dziękuję — mówi Magdalena Masiak, koordynator ds. kampanii krajowych w Caritas Polska.

Tak ogromne przedsięwzięcie wymaga rąk do pracy, dlatego w organizację wigilijnej wieczerzy oraz pakowanie i rozdawanie paczek angażuje się ponad 2100 wolontariuszy Caritas. Wigilijne dania przygotowują jadłodajnie Caritas, wykorzystując m.in. 3 tony kapusty kiszonej, 6,5 tony karpia i 30 tys. litrów czerwonego barszczu. To znacznie więcej niż w ubiegłych latach, dlatego wigilijne dania staną na stołach przykrytych obrusami o łącznej długości 16,7 km!

Produkty o wartości blisko 700 tys. zł, z których jadłodajnie Caritas przygotowują wieczerze, dostarczy właściciel marki Selgros, od początku wspierający ogólnopolską Wigilię Caritas. Patronatem medialnym wydarzenie objęła TVP Info.

Idea akcji pochodzi z Poznania, gdzie od szesnastu lat ubodzy gromadzą się na wieczerzy wigilijnej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Od 2017 roku Wigilia Caritas jest akcją ogólnopolską i odbywa się również w innych miastach Polski.