Już 10 grudnia chętni, by wesprzeć najmłodszych z ubogich rodzin, będą mogli przygotować dla nich podarunki włączając się w akcję Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i Polskiego Radia Koszalin.

5 grudnia w siedzibie odbyła się w siedzibie radia konferencja prasowa dotycząca dorocznej akcji. Tym razem akcja dotrze nie tylko do dzieci ubogich, ale też chorych – najmłodszych pacjentów Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych Filia Koszalin.

– Akcja “Pusta Choinka” będzie przeprowadzana po raz szósty na terenie naszej diecezji, nie tylko w Koszalinie, ale też w Pile i Słupsku – zapowiedział dyrektor koszalińskiej Caritas ks. Tomasz Roda. – W tym roku rozszerzamy akcję o dzieci chore i niepełnosprawne. Mamy świadomość, jak kosztowne jest ich utrzymanie, do którego dochodzi koszt lekarstw, sprzętu, rehabilitacji. Czasem już nie starcza na inne, podstawowe potrzeby – wyjaśnił ks. Roda. – Do tej edycji “Pustej Choinki” zaprosiliśmy Hospicjum Domowe, by pomogło nam wytypować osoby, którym trzeba pomóc.

W sobotę 10 grudnia o godz. 13 w C.H. Atrium akcję otworzy bp Edward Dajczak. W Pile akcja będzie przeprowadzona w CH Atrium Kasztanowa, zaś w Słupsku lokalnie – na terenie parafii św. Józefa Oblubieńca.

– Podobnie jak w latach ubiegłych w centrum handlowym Atrium będzie postawiona choinka, na której zostaną zawieszone bombki, a na nich wypisane potrzeby dzieci: buty, spodnie, zimowe kurtki, pościel, podręczniki – powiedziała Beata Górecka-Młyńczak z PR Koszalin. – To nie jest tak, że jeden darczyńca musi zrobić całą paczkę dla wybranego dziecka. Te prezenty są podzielone, przypisane do kilku bombek, żeby nie były to zbyt wygórowane sumy.

Sobota z “Pustą Choinką” zapewni bywalcom centrów handlowych kilkugodzinny program artystyczny: występy wokalistów i zespołów tanecznych.

– W galerii handlowej będą obecni wolontariusze Szkolnych Kół Caritas, którzy będą zachęcać ludzi do włączenia się w akcję – powiedział koordynator Caritas Igor Arczyński. – Odbędzie się także konkurs dla dzieci z nagrodami.

Do centrali Caritas można jeszcze zgłaszać kandydatury dzieci, które nie zostały jeszcze objęte programem “Pusta Choinka”, a rzeczywiście potrzebują wsparcia.