Czcionka:

  • A
  • A
  • A

Kontrast:

  • A
  • A

Animacje:

  • Wznów animacje Zatrzymaj animacje
  • Facebook
  • Youtube
  • Instagram
  • Linkedin
  • Mail
  • Twitter
  • Vk
Caritas Polska
  • O nas
    • O Caritas Polska
    • Standardy zarządzania
    • Misja i statut
    • Struktura i kierownictwo
    • Raporty i sprawozdania finansowe
    • Centrum Analiz
  • Pomoc w Polsce
    • Powódź w Polsce
    • Tak. Pomagam!
    • Świeca Caritas
    • Hospicja
    • Dzieci
    • Pomoc żywnościowa
    • Seniorzy
    • Bezdomni
    • Migranci i uchodźcy
    • Ekologia integralna – NFOŚ
  • Pomoc na świecie
    • Strefa Gazy
    • Afryka
    • Wenezuela
    • Ukraina
    • Jemen
    • Misje
    • Kuba i Jamajka
    • Rodzina Rodzinie
    • Szkoła szkole
  • Chcę pomóc
    • Darczyńcy indywidualni
    • Darczyńcy biznesowi
    • Rozliczenia darowizny
    • Wolontariat
    • Aktualne zbiórki
    • 1,5% podatku
  • Praca
  • Kontakt
    • Szukam Pomocy
    • Wyrażenie zgody
    • Caritas Polska
    • Caritas w diecezjach
    • Kontakt dla mediów
    • Kontakt dla Darczyńców
  • Wspomóż
  • Szukaj
  • Menu
Polska pomoc jest Ukrainie ciągle potrzebna…
Jesteś tutaj: Caritas Polska / Posts / Polska pomoc jest Ukrainie ciągle potrzebna…
6 września 2016Caritas na świecieCaritas w PolsceAktualnościDziałalność na świecie

Caritas Polska rozpoczęła realizację kolejnego projektu humanitarnego na Ukrainie, współfinansowanego przez MSZ RP. Pomoc dotyczy zapewnienia bezpłatnej opieki medycznej i pomoc w zakupie lekarstw oraz artykułów higienicznych dla uchodźców oraz najbiedniejszej ludności miejscowej w Charkowie, Zaporożu oraz Bierdiańsku. Partnerem jest Caritas Spes, która w tych 3 miastach będzie prowadzić gabinety medyczno –socjalne. Obecnie trwają remonty i wyposażanie pomieszczeń.

IMG_3233

W ubiegłym tygodniu pracownicy Caritas Polska odwiedzili miejsca realizacji projektu.

IMG_3269

Jarosława Pylypenko, koordynatorka z Bierdiańska powiedziała, że „ten projekt będzie pierwszym wielkim socjalno – medycznym projektem w mieście Bierdiańsk, wielu otrzyma wykwalikowaną pomoc lekarza oraz pielęgniarki. Będzie to okazja pomocy tysiącom ludzi. Dla mnie jako pracownika socjalnego to wielka satysfakcja i nagroda za moją pracę. Nie ma większej radości jak pomaganie innym, kto tego najbardziej potrzebuje”.

IMG_3232

Z badań realizowanych przez Caritas w 2015 r. na grupie uchodźców wewnętrznych i społeczności lokalnych na Ukrainie wynika, że zgłaszane potrzeby dotyczą przede wszystkim pomocy w zabezpieczeniu przez zimą oraz zakupie lekarstw. Wynika to ze wzrostu cen, dewaluacji lokalnej waluty, rosnącego bezrobocia, które w dużej części jest ukryte.

Średnia pensja na Ukrainie wynosi niecałe 5000 hrywni (ok 800 zł) i nie starcza na opłacenie wszystkich niezbędnych wydatków, a realne płace są jeszcze niższe. Średnia emerytura wynosi 1900 hrywni (ok. 200 zł). W przypadku choroby, osoby nie są już w stanie ponieść dodatkowych wydatków.

Według ukraińskiego Ministerstwa Polityki Społecznej liczba zarejestrowanych przesiedlonych wynosi 1.780.946. Większość (blisko 60%) to emeryci, 23,1% osoby zdolne do pracy, 12,8% – dzieci i 4,1% to osoby niepełnosprawne. Liczba przesiedlonych to 4% ogólnej liczby ludności kraju. Fala uchodźców pogłębiła i tak panującą biedę na Ukrainie.

Sytuacja ekonomiczna wpływa na wskaźnik śmiertelności. W 2015 roku Ukraina zajęła drugie miejsce pod względem śmiertelności w świecie na 225 krajów świata, a pierwsze miejsce w Europie pod względem zgonów z powodu chorób serca i ciśnienia krwi. W strukturze śmiertelności w ostatnich latach dominują przede wszystkim choroby systemu krwiobiegu oraz nowotwory.

Ta sytuacja jest powodem dużej emigracji. Wg ONZ, na liście 10 miast najszybciej wyludniających się są 4 miasta na Ukrainie: Zaporoże, Dnipro, Charków oraz Donieck.

Ksiądz Jan Sobiło, biskup pomocniczy Diecezji Charkowsko – Zaporoskiej, dyrektor Caritas Spes w Zaporożu powiedział, że „projekt Caritas Polska, który jest realizowany na tych terenach w tej chwili i w tym miejscu jest najbardziej potrzebny”. Zwrócił również uwagę na fakt, że pomoc ta płynie z Polski, obecnie kraju najbardziej postrzeganego pozytywnie przez Ukraińców: „To jeszcze jeden wielki znak tej miłości naszych Rodaków do Ukrainy. Ci, którzy otrzymają nawet najmniejszą pomoc zostanie im to w pamięci na całe życie, że w trudnych czasach ręce wyciągnęli do nas Polacy. W historii zostanie czytelny znak tej pomocy, która wpłynie na sprawy pojednania  polsko – ukraińskiego, a konkretne osoby i rodziny zostaną ocalone przez tą pomoc”.

IMG_4399

Projekt „Działalność gabinetów medyczno – socjalnych w Bierdiańsku i Zaporożu (region zaporoski) oraz w Charkowie (region charkowski)” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Tagi:Pomoc dla Ukrainy
Podziel się:
  • Podziel się na facebooku
  • Podziel się na twitterze
  • Podziel się na Google+
  • Podziel się na Linkedin
  • Prześlij mailem
https://caritas.pl/wp-content/uploads/2016/09/paczki_ukraina.jpg 400 600 Dorota Glica https://caritas.pl/wp-content/uploads/2025/10/logo-35-lecie-red.png Dorota Glica2016-09-06 12:27:242016-09-06 13:18:44Polska pomoc jest Ukrainie ciągle potrzebna…

Najnowsze

  • Reagowanie w kryzysie: Caritas Polska wspiera bezpieczeństwo obywateli30 grudnia 2025 - 17:05
  • Caritas i Polska Pomoc na świecie w 2025 r.30 grudnia 2025 - 10:23
  • Spotkania wigilijne dla osób poszkodowanych w powodzi29 grudnia 2025 - 16:30
  • Podsumowanie realizacji Podprogramu 2024 w ramach funduszy FEPŻ29 grudnia 2025 - 08:00
  • Świąteczne paczki dla potrzebujących na Ostrowie Tumskim24 grudnia 2025 - 12:49

Caritas diecezjalne

Kategoria

  • Damy Radę!
  • Ekologia integralna
  • Liban
  • Spiżarnia Caritas
  • Wigilia Caritas
  • Hospicja i opieka długoterminowa
  • Tak. Pomagam!
  • Bezdomni
  • Tydzień Miłosierdzia
  • Pomoc migrantom i uchodźcom
  • Strefa Gazy
  • FEPŻ
  • Partnerzy
  • Afryka
  • Bliski Wschód
  • Powódź w Polsce
  • Jemen
  • Jałmużna
  • Wenezuela
  • Dzieci
    • Akademia Caritas Dzieciom
    • Wakacyjna Akcja Caritas
    • Stypendia
    • Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
    • Tornister Pełen Uśmiechów
  • Fotogalerie
  • Misje
  • Seniorzy
    • Na codzienne zakupy
  • Syria
  • Wolontariat
  • Pomoc dla Ukrainy
  • Działalność na świecie
  • Caritas na świecie
  • Jedynka
  • Caritas Diecezje
  • Caritas w Polsce
  • Aktualności

Caritas

  • Caritas Polska
  • Caritas diecezjalne
  • Caritas Europa
  • Caritas Internationalis
Praca
w Caritas Polska
Ogłoszenia o zamówieniach
w Caritas Polska

Komu pomagamy?

  • Ukraina
  • Dzieci
  • Seniorzy
  • Pomoc żywnościowa
  • Bezdomni
  • Migranci i uchodźcy
  • Pomoc na świecie

Chcę pomóc!

  • Wolontariat
  • Uratujecie.pl
  • Wesprzyj nas
© Copyright - Caritas Polska
  • Facebook
  • Youtube
  • Instagram
  • Linkedin
  • Mail
  • Twitter
  • Vk
  • Klauzula dla użytkowników strony i darczyńców
  • Klauzula dla osób do kontaktu
  • Polityka prywatności
  • Regulamin SMS
  • Regulamin strony
  • RODZINA RODZINIErodzinarodzinie.caritas.pl
  • Caritas Laudato Silaudatosi.caritas.pl
  • Wesprzyj nas
  • Chcę pomóc
  • Szukam pomocy
  • Duchowość
Scroll to top