Ośrodek Zdrowia Bożego Miłosierdzia prowadzony w kenijskim Kithatu przez siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny pomaga rocznie ok. 12 tysiącom chorych. Dzięki wsparciu Caritas Polska w placówce powstała pralnia, która ułatwi pracę personelowi i poprawi warunki sanitarno-higieniczne, w jakich przebywają pacjenci.
Ośrodek działa od 1991 roku. Do chorób, z jakimi najczęściej zgłaszają się okoliczni mieszkańcy, należą m.in. malaria, zapalenie płuc, nadciśnienie tętnicze, astma, bruceloza i rozległe rany. Wśród osób, którym siostry niosą pomoc, są także chorzy na gruźlicę oraz HIV/AIDS. Ponadto ośrodek sprawuje opiekę nad kobietami w czasie ciąży, porodu i połogu. Wszyscy pacjenci korzystają z bezpłatnych badań, a kobiety mogą rodzić w asyście personelu medycznego, co zmniejsza ryzyko śmierci matki czy noworodka.
W każdej placówce opieki zdrowotnej duże znaczenie ma zachowanie czystości i higieny. W ośrodku w Kithatu stanowiło to do niedawna duże wyzwanie, ponieważ na miejscu nie było pralni. Potrzebne pomieszczenie udało się wybudować i wyposażyć dzięki pomocy Caritas Polska. Jest przestronne, znajduje się tu miejsce do segregacji bielizny szpitalnej, mieszczą się dwie pralki, kosze na bieliznę oraz półki na czystą odzież. Dwa zewnętrzne zlewy służą do spierania bielizny, co zapobiega mieszaniu odzieży skażonej z czystą, pomaga w znacznym stopniu ograniczyć liczbę zakażeń szpitalnych i wpływa na poprawę bezpieczeństwa kobiet w połogu oraz chorych przebywających na oddziałach. Przy budowie pralni zatrudnienie znaleźli mieszkańcy Kithatu, którzy z powodu pandemii COVID-19 zostali pozbawieni dotychczasowych źródeł dochodu.
Marzeniem sióstr oraz ich podopiecznych jest dalsza rozbudowa ośrodka i oddanie do użytku kuchni. Obecnie posiłki przygotowywane są na zewnątrz, gdzie nie ma doprowadzonej wody, co jest szczególnie uciążliwe w obecnej sytuacji epidemicznej. Ponadto, z racji tego, że w budynku brak miejsca do przechowywania żywności, artykuły spożywcze kupowane są na bieżąco w małych ilościach, co podnosi koszty przygotowania posiłków.
– Epidemia koronawirusa spowodowała zamknięcie większych miast, szkół i małych miejsc pracy, jak lokalne hotele, czy uliczne stragany. Możliwość kontynuacji budowy zapewni pracę miejscowej ludności, co pomoże im przetrwać te trudne chwile – dodaje siostra Katarzyna Jasińska ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, uzasadniając pilną potrzebę realizacji inwestycji.
Mamy nadzieję, że dzięki pomocy naszych darczyńców personel i pacjenci Ośrodka Zdrowia Bożego Miłosierdzia będą mogli wkrótce korzystać z czystych, zaopatrzonych w bieżącą wodę pomieszczeń kuchennych. Ten i inne projekty realizowane z pomocą Caritas Polska w Afryce można wesprzeć:
- wysyłając SMS o treści AFRYKA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)
- dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem AFRYKA